لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۹

ایران و اتحادیه اروپا: مذاکرات فنی اتمی مفید بود


اتحادیه اروپا روز چهارشنبه مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی در نیویورک را «مفید» خواند. به گزارش خبرگزاری رویترز، یک دیپلمات غربی گفت ایران و قدرت های جهانی هنوز برای برطرف کردن اختلافات عمیق درباره قابلیت های آینده اتمی ایران تلاش می کنند.

کارشناسان فنی ایران و کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین روز سه شنبه و چهارشنبه در نیویورک گفتگو کردند. آنان تلاش می کنند تا قبل از ضرب الاجل ۲۰ ژوییه که ایران و گروه ۱+۵ آن را تعیین کرده اند، به توافق جامع اتمی برسند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا گفت این گفتگوها به منظور عمیق تر کردن آگاهی ها بر سر موضوعات مرتبط و آماده سازی دور بعدی مذاکرات اتمی بود که قرار است هفته آینده در سطح مدیران سیاسی در وین برگزار شود.

یک سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد گفت تهران نیز در مورد مذاکرات نیویورک به زودی بیانیه مشابهی از طریق رسانه های ایرانی منتشر می کند.

یک دیپلمات غربی که مایل به انتشار نامش نبود، به خبرگزاری رویترز گفت شش قدرت جهانی و ایران در مورد سناریوهایی که مسئله راکتور آب سنگین اراک را حل می کند پیشرفت هایی داشتند. اگر تغییرات عمده در این راکتور صورت نگیرد، راکتور آب سنگین اراک قادر خواهد بود به طور گسترده پلوتونیوم مورد استفاده در بمب تولید کند.

این دیپلمات همچنین گفت بخش دشوارتر رسیدن به توافق جامع اتمی، بحث غنی سازی اورانیوم به طور کل و سانتریفیوژ هایی است که ایران می گوید برای تحقیق و توسعه به آن نیاز دارد.

اسرائیل اصرار دارد که ایران نباید توانایی غنی سازی اورانیوم را در اختیار داشته باشد و با توافقی که امکان غنی سازی اورانیوم را به ایران بدهد مخالف است.

اما دیپلمات های غربی نزدیک به مذاکرات می گویند ممنوع کردن غنی سازی اورانیوم برای ایران به طور کل، غیر واقعی است. هرگونه غنی سازی محدود در ایران طبق توافق احتمالی اتمی با ایران، از نزدیک تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود.

در همین حال، روز پنجشنبه، خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهارات حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه ایران و رئیس هیئت کارشناسی مذاکره کننده اتمی ایران را منتشر کرد که او نیز مذاکرات اتمی در نیویورک را «مفید» خواند.

پیشتر، ماری هارف، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفته بود که این کشور آماده تهیه پیش نویس توافق جامع اتمی با ایران است. او گفت در این مذاکرات «مباحث فنی هسته ای» بررسی شد.

قدرت های جهانی خواهان توافقی هستند که قابلیت های اتمی ایران را محدود کند و جمهوری اسلامی نیز به دنبال رفع تحریم هایی است که اقتصاد این کشور را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است. رفع تحریم ها از جمله وعده های انتخاباتی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بوده است. ایران و قدرت های جهانی سال گذشته به توافق اولیه اتمی دست یافتند.
XS
SM
MD
LG