لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

گزارش ماهانه اوپک؛ تولید نفت ایران در نوامبر ۳۸۰ هزار بشکه کاهش یافت


سازمان کشورهای صادرکننده نفت موسوم به اوپک در آخرین گزارش ماهانه خود اعلام کرد که تولید نفت ایران در ماه نوامبر ۳۸۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

در این گزارش که چهارشنبه ۲۱ آذر در وبسایت اوپک منتشر شد، آمده است که در پی افت تولید و صادرات ایران، عربستان سعودی با افزایش تولید ۳۳۷ هزار بشکه و امارات متحده عربی با افزایش تولید ۷۱ هزار بشکه در روز، کاهش نفت ایران را جبران کردند.

کاهش تولید نفت ایران در پی اجرایی شدن مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی صورت گرفت. تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران در پی فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ از مرداد امسال بازگشت و مرحله دوم آن، شامل تحریم های بانکی و خرید نفت از ایران، از نیمه آبان اجرایی شد.

این تحریم‌ها موجب کاهش یا قطع خرید نفت ایران از سوی برخی کشورها شد. تعدادی از کشورها از آمریکا معافیت‌های موقتی را برای خرید نفت از ایران دریافت کردند.

در گزارش اوپک همچنین آمده است که سازمان برای سال ۲۰۱۹ کاهش تقاضا پیش بینی کرده و بر چالش کشورهای تولیدکننده برای جلوگیری از اشباع بازار نفت، تاکید کرده است.

کشورهای عضو اوپک و روسیه هفته گذشته، در پی افت شدید قیمت نفت و نگرانی از کم شدن تقاضا، تصمیم به کاهش ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه‌ای نفت خام گرفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG