لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

همزمان با نشست اوپک؛ قیمت نفت روز پنجشنبه به شدت کاهش یافت


همزمان با اجلاس وزیران در اوپک، قیمت نفت روز پنجشنبه به شدت کاهش یافت.

به نوشته وال استریت جورنال، این کاهش قیمت پس از آن صورت گرفت که وزیر نفت عربستان گفت تولیدکنندگان عمده نفت هنوز برای کاهش تولید به توافق نهایی نرسیده اند. اعضای اوپک می خواهند برای افزایش قیمت نفت، تولید آن را کاهش دهند.

رویترز به نقل از دو منبع گزارش داده است که اوپک روز پنجشنبه در نشست خود در وین به یک توافق اولیه برای کاهش تولید نفت رسیده است، اما اعضای آن منتظر هستند پیش از توافق نهایی بر سر میزان دقیق کاهش تولید، نظر روسیه را بشنوند.

روسیه یک تولیدکننده عمده نفت است، اما عضو اوپک نیست. همین موضوع باعث کاهش قیمت نفت شد.

وزیر انرژی روسیه پیشتر در روز پنجشنبه از وین راهی مسکو شد تا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفتگو کند.

قرار است او روز جمعه به پایتخت اتریش بازگردد تا به مذاکرات اوپک، تحت رهبری عربستان، ملحق شود. وزیر نفت عربستان ابراز امیدواری کرده است که تا پایان روز جمعه توافقی حاصل شود.

نفت شاخص وست تگزاس اینترمیدیت روز پنجشنبه با ۴ درصد کاهش به بشکه ای ۵۰ دلار و ۷۶ سنت در بورس کالای نیویورک معامله شد.

نفت شاخص جهانی برنت نیز در ساعتی از پنجشنبه تا ۴.۸ درصد سقوط کرد، هر چند بعدتر بخشی از این کاهش جبران یافت و میزان سقوط به ۳.۱ درصد رسید و هر بشکه نفت خام برنت به قیمت ۵۹ دلار و ۶۳ سنت در بورس بین قاره ای لندن معامله شد.

قیمت نفت از ماه اکتبر تقریبا یک-سوم کاهش یافته است.

با این حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از اوپک خواسته است که قیمت نفت را از این هم ارزان‌تر کند و تولید خود را کاهش ندهد.

پیشتر مقامات آمریکایی از تولیدکنندگان نفت خواسته بودند کاهش صادرات نفت ایران در اثر تحریم های آمریکا را با افزایش تولید جبران کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG