لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۵

انتقاد یک نماینده مجلس از دولت رئیسی: با این دست‌فرمان کشور را به پرتگاه می‌برند


ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران. آرشیو
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران. آرشیو

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بحران اقتصادی در ایران گفت: «اگر آقایان بخواهند کشور را با همین دست فرمان اداره کنند، قطعا کشور و مردم را به لبه پرتگاه می‌برند.»

محمد وحیدی، در مصاحبه‌ای با پایگاه خبری رویداد ۲۴ که روز یکشنبه ٨ مرداد منتشر شد، گفت احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، مسئولیت سقوط ارزش پول ملی را «گردن نمی‌گیرد.»

این نماینده مجلس با اشاره به افزایش قیمت مرغ و گوشت قرمز از وزیر جهاد کشاورزی دولت ابراهیم رئیسی پرسید: «آقای وزیر در قبال تعهداتی که موقع رای اعتماد به مجلس داده‌ای به کدام عمل کرده‌ای؟»

به گفته محمد وحیدی، دولت از برآورده‌کردن نیازهای اولیه مردم مثل نان و گوشت ناتوان است و «الان در خیلی از نانوایی‌های روستایی نان برای مردم نیست و میزان تامین آرد در روستا فرایند غلطی را دارد.»

این نماینده مجلس اذعان کرد کمتر از ۳۰ درصد برنامه پنج ساله توسعه کشور اجرا شده است. او در ارتباط با رشد هشت درصدی تعیین‌شده در برنامه هفتم توسعه نیز گفت در کل دو دولت گذشته و دو سال اول دولت رئیسی، میانگین رشد کمتر از یک درصد بوده و «آرمانی فکر کردن هم حدی دارد.»

گفته‌های این نماینده مجلس شورای اسلامی در حالی است که بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار، تورم مواد خوراکی و آشامیدنی در تیرماه حدود ۷۰ درصد بود.

بررسی‌های صدای آمریکا از گزارش منتشر شده توسط مرکز آمار از وخامت اقتصادی جامعه روستایی در ایران حکایت دارد و تورم سالانه این بخش در تیرماه نزدیک به ۵۲ درصد بوده است. این در حالی است که بر اساس محاسبات این مرکز دولتی، تورم سالانه شهرنشینان ۴۶/۸ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش تورم خوراکی‌ها در تیر ماه ۶۷ درصد بوده است. در بین خوراکی‌ها نیز تورم گوشت قرمز و ماکیان با تورم ۸۶ درصدی پیشتاز هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در دوره یکساله منتهی به تیرماه تورم گروه لبنیات و تخم مرغ بعنوان یکی از مهم‌ترین اقلام مصرفی روزانه مردم ۷۱/۵ درصد بوده است.

موضوع دیگر تورم نان و غلات است که با تورم ۵۸/۳ درصدی همراه بوده و به نوعی نشان دهنده حرکت خزنده قیمت‌ها در این بخش است.

با این حال دولت جمهوری اسلامی همچنان اصرار دارد که تورم را «مهار کرده» و روند نرخ تورم «کاهشی» است.

XS
SM
MD
LG