لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

عرضه اوراق جدید قرضه از امروز؛ نوبخت: دولت رئیسی به اندازه ۸ سال اوراق مالی چاپ کرده است 


 بورس اوراق بهادار تهران
بورس اوراق بهادار تهران

همزمان با عرضه «۳۵ هزار میلیارد تومان» از امروز یکشنبه، رئیس پیشین سازمان برنامه و بودجه جمهوری اسلامی انتشار «اوراق مالی» در دولت ابراهیم رئیسی را «کاسبکارانه» دانسته است.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت حسن روحانی با انتشار توییتی در اکانت شخصی خود، انتشار «٣١١/٥ هزار ميليارد تومان» اوراق مالی در كمتر از دو سال در ‏دولت کنونی جمهوری اسلامی را بيش از «٨ سال فعاليت دولت‌های يازدهم و دوازدهم» دانسته است.

به گفته سخنگوی اقتصادی دولت پیشین جمهوری اسلامی و معاون وقت حسن روحانی، انتشار گسترده «انواع اوراق مالی» در دولت ابراهیم رئیسی با هدف «كسب درآمد» منتشر شده است.

اوراق قرضه طی سال‌های مختلف از سوی دولت‌های جمهوری اسلامی تحت عنوان مشارکت عمومی در طرح‌های کلان و زیربنایی کشور و به منظور جبران «کسری بودجه» از طریق شبکه پولی - بانکی کشور و به پشتوانه حکومتی «بانک مرکزی» چاپ و عرضه شده است.

به نوشته وب‌سایت «اکو ایران» دولت ابراهیم رئیسی در همان ماه‌های آغازین روی کار آمدن در آبان‌ماه ۱۴۰۰ با مجوز «شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه»، شورایی که توسط علی خامنه‌ای ایجاد شد، در ۴ ماه و نیم باقی مانده از آن سال «۵۰ هزار میلیارد تومان» اوراق جدید منتشر کرد.

در ماه‌های اخیر انتقاد اعضای ارشد و نزدیکان دولت پیشین جمهوری اسلامی نسبت به عملکرد اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی به ویژه در حوزه پولی - بانکی شدت بیشتری نسبت به قبل گرفته است.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی در دولت حسن روحانی نیز یکم مردادماه با انتشار توییتی خطاب به ابراهیم رئیسی، نوشته بود که چاپ «۲۶۶ هزار میلیارد تومان» پول ظرف یک‌سال در دولت فعلی جمهوری اسلامی، «مایه نگرانی» است.

او افزوده بود: «کاهش» شتاب رشد نقدینگی با هزینه سیستم ناتراز بانکی، یعنی پرداخت «سپرده قانونی» با اضافه برداشت بیشتر، «فقط ریسک بانک‌ها را تشدید می‌کند» و این روش، پتانسیل «برگشت» شتاب رشد نقدینگی در «میان مدت» را در بردارد.

بر پایه اعلام مرکز مدیریت بدهی‌های عمومی و روابط مالی دولت جمهوری اسلامی، امروز یکشنبه هشتم مرداد ماه دولت ابراهیم رئیسی «۳۵ هزار میلیارد تومان» در قالب انتشار و عرضه «اوراق مالی اسلامی با تضمین دولت» عرضه می‌کند.

به نوشته وب‌سایت «بورس۲۴»، دولت فعلی جمهوری اسلامی از ابتدای روی کار آمدنش در تابستان ۱۴۰۰ تاکنون، در مجموع «۳۱۱/۵ هزار میلیارد تومان» درآمد از محل فروش اوراق در بازار سرمایه به دست آورده که حدود «۷۳ هزار میلیارد تومان» از این مبلغ، برای بازه زمانی «مرداد ۱۴۰۰ تا پایان اسفند ۱۴۰۰» شناسایی شده و «۱۱۹/۳ هزار میلیارد تومان» از آن در «دوره ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۱» بوده است.

ابراهیم رئیسی و اطرافیانش از خرداد ۱۴۰۰ و میانه تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری تا کنون، بارها وعده «تغییر وضع موجود به نفع مردم»، «تک رقمی شدن تورم» و یا «رفع فقر مطلق» را داده‌اند اما در نهایت جامعه با رکوردشکنی‌های مختلف در حوزه «تورم» و تشدید «رکود اقتصادی» مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG