لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۲

رویترز: روسیه و عربستان زیر فشار آمریکا تولید نفت خود را افزایش می دهند


عربستان سعودی و روسیه در حال بررسی افزایش تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز هستند. این مطلب را خبرگزاری رویترز گزارش داده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است با خروج واشنگتن از برجام، تحریم های نفتی علیه ایران نیز باز می گردد. دولت های اروپایی می گویند به دنبال راهی هستند که خرید نفت از ایران ادامه یابد و تهران بتواند پول ناشی از فروش نفت را دریافت کند.

اما برخی از دیپلمات ها به رویترز گفته اند که نسبت به اقداماتی که اروپا می تواند برای حفظ برجام انجام دهد خوش بین نیستند.

تولید نفت ایران در پی اعمال تحریم های بین المللی هسته ای کاهش زیادی یافت اما پس از توافق سال ۲۰۱۵ برجام، بار دیگر افزایش یافت. ایران که پیش از تحریم ها دومین تولید کننده نفت اوپک بود، اکنون در رتبه سوم اوپک قرار دارد.

در همین حال، عربستان سعودی که خواهان افزایش فشارها بر ایران است می گوید آماده است کاهش تولید نفت ایران را جبران کند و به عبارتی سهم ایران در بازار جهانی نفت را بگیرد. منابع خبری به رویتز گفته اند روسیه نیز که حمایت خود را از برجام اعلام کرده، در حال گفتگو با عربستان برای افزایش تولید نفت است و این دو آماده هستند برای کاهش نگرانی مصرف کنندگان، تولید نفت خود را افزایش دهند.

از سوی دیگر ایگور سچین، مدیر اجرایی شرکت روسی «روس نفت» می گوید تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته ای با ایران ممکن است بر ۵ درصد تولید جهانی نفت تاثیر بگذارد.

مذاکرات در مورد افزایش تولید نفت کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در حالی صورت می گیرد که پیشتر رئیس جمهوری آمریکا از بالا بودن قیمت نفت انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG