لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

گزارش فوربس: چطور تحریم های آمریکا علیه ایران می‌تواند قیمت طلا را افزایش بدهد


فوربس در گزارشی نوشت: با تحریم های آمریکا علیه ایران نه تنها تجارت آمریکایی ها با ایران غیرقانونی می شود بلکه استفاده از هر نهاد مالی مرتبط با بانک های آمریکا یا نظام مالی آمریکا به شدت محدود خواهد شد. با توجه به نظام بانکی در هم تنیده جهان غرب، تحریم ها استفاده از هر بانک عمده در ارتباط با تجارت با ایران را مشکل می کند.

ایالات متحده می کوشد مفرهایی را که ایران در دور قبلی تحریم ها با خرید و فروش فلزات گرانبها از آن سوء استفاده کرده بود، مسدود کند.

با این وجود بعید است کاملا موفق شود.

ایران با نرخ تورم چشمگیری دست و پنجه نرم می کند که نگاه داشتن ریال را بی دلیل می کند. از این رو شهروندان ایران و شرکت ها برای حفظ قدرت خریدشان به سوی استفاده از طلا خواهند رفت.

در گزارش اخیر «گروه سی پی ام» که موسسه مشاوره ای در نیویورک است، نوشته شده است: «پول ایران در سایه دهه ها حکومت انقلاب اسلامی و سال ها تحریم تقریبا ارزشی ندارد.»

طلا از اسکناس چاپ شده در ایران با ارزش تر است. استیو هانکه، استاد اقتصاد دانشگاه جانز هاپکینز، می گوید نرخ تورم سالانه در ایران بیش از ۷۰ درصد است. این نرخ احتمالا با وخامت تحریم های اقتصادی بالاتر خواهد رفت. نتیجه نهایی این روند افزایش تقاضا برای طلا در داخل ایران است.

اما مهم تر از آن فروش نفت ایران در برابر طلا است که قبلا هم تجربه اش کرده است. ایران در دوره قبل از سال ۲۰۱۵ یکی از بزرگترین مشتری های طلا در جهان بود.

با این افزایش تقاضا بهای طلا در بازار جهانی بالا خواهد رفت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG