لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۴

اتحادیه اروپا گزینه پرداخت مستقیم به بانک مرکزی ایران را بررسی می‌کند


ساختمان بانک مرکزی ایران در شمال تهران
ساختمان بانک مرکزی ایران در شمال تهران

کمیسیون اروپا به دولت های اتحادیه اروپا پیشنهاد داده است که برای جلوگیری از مجازات های آمریکا، به طور مستقیم به بانک مرکزی ایران پول واریز کنند.

به گزارش رویترز، این مطلب را یک مقام ارشد اتحادیه اروپا عنوان کرده است. اجرای چنین تصمیمی آشکارترین اقدام اتحادیه اروپا در مقابله با تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران تلقی می شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت ماه اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می شود و تحریم های آمریکا علیه ایران را باز می گرداند.

اقدام اتحادیه اروپا که برای دور زدن سیستم مالی آمریکا قلمداد می شود، اجازه می دهد شرکت های اروپایی پول هایی را که برای خرید نفت ایران به تهران بدهکارند به طور مستقیم به تهران بپردازند. رویترز به نقل از یک مقام ارشد اروپایی نوشته است، هنوز روی این پیشنهاد باید کار شود.

اتحادیه اروپا، که زمانی بزرگترین واردکننده نفت ایران بود، در تلاش است با حفظ مسیر انتقال پول به ایران، برجام را حفظ کند.

مقام ارشد اروپایی که درگیر مستقیم گفتگوها در مورد حفظ برجام است می گوید، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا این پیشنهاد را به کشورهای عضو داده است و اکنون روی تسهیل پرداخت پول نفت به ایران و انتقال مستقیم آنها به بانک مرکزی ایران کار می شود.

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه تحریم های بیشتری را علیه ایران اعمال کرد که ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران را نیز هدف قرار می دهد. مقام اروپایی می گوید به اعتقاد این اتحادیه، این تحریم بانک مرکزی ایران را شامل نمی شود.

آمریکا می گوید برجام مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای نمی شود و باعث تهاجمی تر شدن رفتارهای تهران شده است. اما ایران می گوید در پی تولید سلاح هسته ای نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG