لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۷

زنگنه پیشنهاد اخیر نفتی را جوک خواند، قیمت نفت کاهش یافت


با اعلام وزرای نفت ایران و عربستان مبنی بر عدم کاهش تولید نفت توسط این دو کشور، قیمت نفت روز چهارشنبه باز هم سقوط کرد.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران طرح مشترک هفته گذشته چهار کشور تولید کننده نفت موسوم به فریز نفتی را "جوک" دانست و تاکید کرد که افزایش تولید نفت ایران متوقف نمی شود.

به گزارش خبرگزاری های ایران بیژن زنگنه با اشاره به عربستان گفته است: "این شبیه جوک است که به ما می گویند ما تولیدمان را بالای ده میلیون بشکه در روز فریز می کنیم و شما هم در یک میلیون بشکه فریز کنید."

با این حال، علی اکبر سیبویه سفیر ایران در عمان، از توافق عربستان سعودی، روسیه، قطر و ونزوئلا برای ثابت نگهداشتن سطح تولید پشتیبانی کرد.

او در حاشیه کنفرانسی در مسقط گفت که تولید نفت ایران رو به افزایش است ولی ایران از هرگونه توافقی که اعضای بدان دست یابند پشتیبانی خواهد کرد.

وی افزود اعضای اوپک باید در تصمیم گیری خود شرایط منطقه ای و جهانی را در نظر بگیرند.

هفته گذشته عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا توافق کردند که سطح تولید نفت خود را در همان سطح ماه ژانویه حفظ کنند تا قیمت نفت بیش از این سقوط نکند و حتی بتدریج بالا برود.

این توافق فورا تاثیر خود را در بازار نفت و حتی بازارهای مهم بورس نشان داد و نمودار قیمت ها روز دوشنبه این هفته بالا رفت.

خیلی ها در بازار جهانی نفت امیدوار بودند که ایران هم به این توافق بپیوندد. اما حالا آقای زنگنه می گوید ایران تا بازپس گرفتن سهم خود در بازار، از تولید نفت کم نمی کند.

تولید نفت در ایران به دلیل تحریم ها از حدود روزانه بیش از سه و نیم میلیون بشکه در سال ۲۰۱۰ به حدود دو میلیون و پانصد هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۴ کاهش یافت و صادرات نفت ایران نیز به دنبال آن کمتر شد.

علاوه بر وزیر نفت ایران، وزیر نفت عربستان هم با اظهار نظر تازه در مورد توافق هفته گذشته باعث شد قیمت نفت باز هم سقوط کند.

علی النعیمی وزیر نفت عربستان گفت این توافق به معنی کاستن از میزان تولید نفت عربستان نیست چون این کشور اعتماد ندارد که سایر صادرکنندگان نفت از تولید خود کم کنند.

به این ترتیب قیمت نفت خام برنت روز سه شنبه و چهارشنبه با سه و نیم درصد سقوط به زیر ۳۱ دلار رسید.

این قیمت نه تنها به اقتصاد کشورهای تولید کنندگان نفت آسیب وارد کرده، بلکه سرمایه گذاران در بازارهای بورس مانند بازار بورس آمریکا را هم ناامید کرده است.

بازار بورس آمریکا در هفته های اخیر با ادامه سقوط قیمت نفت، دچار تلاطم بوده و میزان قابل توجهی از ارزش خود را از دست داده است.

XS
SM
MD
LG