لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

شاهزاده سعودی: نفت می تواند عاملی برای نزدیکی ایران و عربستان باشد


ترکی الفیصل مدیر سابق سازمان امنیتی عربستان سعودی و عضو هیئت مدیره موسسه بیروت در کنفرانس خبری ابوظبی- ۲۱ فوریه ۲۰۱۶
ترکی الفیصل مدیر سابق سازمان امنیتی عربستان سعودی و عضو هیئت مدیره موسسه بیروت در کنفرانس خبری ابوظبی- ۲۱ فوریه ۲۰۱۶

یک شاهزاده بانفوذ سعودی روز یکشنبه گفت کشورهای مسلمان باید در مبارزه با تروریسم نقش رهبری داشته باشند. او همچنین گفت ائتلاف متشکل از ۳۴ کشور برای مبارزه با تروریسم باید پیشتر تشکیل می شد.

ترکی الفیصل این سخنان را زمانی ایراد می کند که کشورش میزبان رزمایش ۱۸ روزه نظامی با مشارکت ۲۰ کشور از ائتلاف فوق است. سودان، پاکستان، اردن و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از جمله اعضای این ائتلاف هستند.

وزیران دفاع این ائتلاف قرار است اولین نشست خود را در ماه مارس در عربستان سعودی برگزار کنند.

الفیصل به خبرنگاران در ابوظبی گفت: "از آنجا که متاسفانه اکثر اقدام های تروریستی توسط مسلمانان و علیه مسلمانان صورت می گیرد، این وظیفه کشورهای اسلامی است تا سکان کشتی مبارزه با تروریسم را بدست بگیرند."

ایران رقیب منطقه ای عربستان، سوریه و عراق در ائتلاف ضدتروریسم اسلامی حضور ندارند.

ترکی الفیصل در سخنان اخیر همچنین از آنچه مداخله ایران در امور کشورهای همسایه اش خواند انتقاد کرد.

با این حال الفیصل می گوید نفت می تواند از عواملی باشد که دو کشور را به یکدیگر نزدیک کند. شاهزاده سعودی ابراز امیدواری کرد ایران و عربستان بتوانند در اوپک به توافقی بر سر برنامه تولید و توزیع نفت برسند که هم به سود کشورهای صادرکننده و هم به سود کشورهای مصرف کننده نفت باشد.

پادشاهی عربستان سعودی علنا اعلام کرده است که مداخله ایران در امور کشورهای عرب غیرقابل قبول است. مسئولان در ریاض بارها ایران را به مداخله در کشورهای عرب متهم کرده اند و تنش در روابط ایران و عربستان در ماه های اخیر به اوج رسید.

XS
SM
MD
LG