لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

واکنش آمریکا به ارسال سوخت از ایران به لبنان: مردم به نمایش تبلیغاتی حزب‌الله نیاز ندارند


لبنان با بحران کمبود سوخت روبرو است
لبنان با بحران کمبود سوخت روبرو است

وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا در این مورد که چگونه با وجود تحریم‌های نفتی علیه ایران هنوز سوخت ارسالی از این کشور به لبنان منتقل می‌شود، گفت مردم لبنان به راه‌حلی طولانی مدت برای حل مشکل سوخت نیاز دارند و نه به یک نمایش تبلیغاتی دیگر از سوی حزب‌الله.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه دوم مهر در پاسخی کتبی به کامبیز توانا از صدای آمریکا در این مورد که آیا می‌توان گفت ایالات متحده تحریم‌های نفتی ایران را نگه داشته ولی ممکن است آن را اجرا نکند گفت: «دولت ایالات متحده به طور معمول در مورد وجود یا تعلیق فعالیت‌های مرتبط با تحریم‌ها اظهار نظر نمی‌کند.»

این سخنگو که نخواست هویتش فاش شود در ادامه افزود: «ولی به طور کلی، تهیه سوخت از کشوری مانند ایران که مورد تحریم‌های شدید است، راه‌حل با ثباتی برای بحران انرژی لبنان نیست.»

وی گفت: «دولت ایالات متحده از تلاش‌ها برای یافتن راهی شفاف و باثبات برای تامین سوخت که پاسخگوی نیاز شدید کمبود انرژی و سوخت لبنان باشد، حمایت می‌کند. این چیزی است که مردم لبنان به آن نیاز دارند و نه یک نمایش تبلیغاتی دیگر از سوی حزب‌الله.»

حزب‌الله لبنان پیشتر در روز جمعه اعلام کرد که دومین محموله سوخت ارسالی از سوی ایران، به سوریه رسیده است. این محموله گازوئیل نیز مانند محموله اول، در حال تخلیه در بندر بانیاس و انتقال به کامیون‌های نفتکش جهت ارسال به لبنان از طریق زمینی است.

روزنامه اسرائیل هیوم در گزارشی اعلام کرد رسانه المنار وابسته به حزب‌الله در شبکه‌های تلگرامی خود،‌ این خبر را منتشر و پخش کرده است. ایران و سوریه هر دو با تحریم‌های ایالات متحده در حوزه نفت و محصولات نفتی روبرو هستند.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ارسال محموله اول که چند هفته پیش به لبنان رسید، به گفتن این که «تمامی تحریم‌های نفتی ایران به قوت خود باقی است» اکتفا کرد و حاضر به ارائه جزئیات بیشتر نشد.

نخست وزیر دولت لبنان هم پس از ارسال محموله سوخت اول گفته بود ارسال محموله‌های سوخت از سوی ایران بدون مجوز دولت لبنان انجام شده و آن را نقض حاکمیت کشورش دانست.

XS
SM
MD
LG