لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۶

زنگنه: برخورد وزارت نفت با مسئولان شرکت آمریکایی جنرال الکتریک خیلی مثبت بود


بیژن زنگنه می گوید "نگاه مسئولان شرکت جنرال الکتریک خیلی مثبت بود و ما نیز با آنها این گونه برخورد کردیم."

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران می گوید مسئولان شرکت آمریکایی "جنرال الکتریک" با معاون او گفتگو کردند و وزارت نفت ایران با آنها برخورد خیلی مثبتی داشت.

بیژن زنگنه روز یکشنبه گفت "نگاه مسئولان شرکت جنرال الکتریک خیلی مثبت بود و ما نیز با آنها این گونه برخورد کردیم."

آقای زنگنه بار دیگر گفت ایران برای حضور شرکت های آمریکایی "هیچ محدودیتی" ندارد و "این دولت آمریکا است که برای آنها محدودیت گذاشته است."

او همچنین گفت کشورهای دیگر نباید تا زمانی که ایران تولید خود را به سطح ۴ میلیون بشکه در روز برساند، از تهران بخواهند سطح تولید نفت خود را افزایش ندهد.

وی این سخنان را در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره سفر آتی الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه به ایران اعلام کرد که گفته می شود با هدف متقاعد کردن ایران به افزایش ندادن سطح تولید نفت خود صورت می گیرد.

عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا چندی پیش از ایران خواستند تا سطح تولید نفت خود را افزایش ندهد تا قیمت های جهانی نفت بالا برود.

اما بیژن زنگنه، روز یکشنبه بدون نام بردن از نام عربستان سعودی، گفت: "کسانی که در یک مقطعی به کاهش قیمت نفت دامن زدند، هم اکنون تحت فشار زیادی قرار دارند و دلشان نمی خواهد این وضع ادامه یابد."

او "تلخ ترین" اتفاق سال ۱۳۹۴ را کاهش قیمت نفت خواند.

برخی کارشناسان امور بین المللی می گویتد عربستان سعودی، برای تحت فشار قرار دادن ایران در جریان برنامه اتمی اش و به خاطر حمایت تهران از دولت بشار اسد، با بالا نگه داشتن سطح تولید نفت خود در حالی که تقاضای جهانی کاهش یافته بود، خواست قیمت های نفت را پایین بیاورد تا از درآمد های ایران کم شود.

مقامات ایران می گویند اکنون که تحریم ها برداشته شده، سطح تولید نفت ایران باید دست کم به زمان پیش از تحریم ها بازگردد. پس از اعمال تحریم های اتمی و تحریم نفت ایران، کشورهای دیگر نفت خیز، مشتریان قبلی نفت ایران را گرفتند. اکنون وزارت نفت ایران در تلاش است با جذب سرمایه گذاران خارجی، سطح تولید نفت خود را افزایش دهد.

اویل پرایس گزارش داده است که ایران احتمالا قیمت بهترین نوع نفت خام خود را برای تحویل در ماه آوریل، هر بشکه ۲۵ سنت بالاتر از قیمت نفت مشابه سبک عربستان سعودی، قیمت گذاری می کند.

با این حال، به نوشته این نشریه، بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که ایران برای آنکه سهم خود را در بازار نفت باز یابد، تخفیف های عمده ای به خریداران خواهد داد. ایران برای فروش نفت خام سنگین که بخش عمده صادرات نفت ایران را در بر می گیرد، با رقابت بیشتری از سوی عربستان سعودی، عراق و آمریکای جنوبی رو به رو است.

ایران به دنبال آن است که ابتدا صادرات خود را به شرکای فعلی نفتی خود یعنی چین، کره جنوبی و هند در آسیا افزایش دهد.

XS
SM
MD
LG