لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

سخنگوی دولت: مخالف راه اندازی اتاق مشترک اقتصادی ایران و آمریکا نیستیم


محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت
محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت

سخنگوی دولت ایران اعلام کرد که دولت مخالف راه اندازی اتاق مشترک ایران و آمریکا نیست.

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت روز سه‌شنبه، ۱۸ اسفند به خبرنگاران گفت: "دولت مخالف راه‌اندازی اتاق اقتصادی مشترک ایران و آمریکا نیست و در چارچوب منافع ملی محدودیتی در این رابطه برای همکاری‌های مشترک وجود ندارد."

اظهار نظر سخنگوی دولت ایران در حالیست که برخی از منصوبان رهبر جمهوری اسلامی، روابط اقتصادی را یکی از "راههای نفوذ" آمریکا به ایران عنوان کرده‌اند.

آیت الله خامنه‌ای نیز پیشتر در نامه‌ای به حسن روحانی دربارۀ اجرای توافق اتمی، نوشت که دولت واشنگتن قصد دارد در جمهوری اسلامی ایران نفوذ کند. او به همین مناسبت از رئیس جمهوری ایران خواست که اکیداً از واردات کالاهای مصرفی آمریکا پرهیز کند. در پی آن، سازمان دولتی توسعه تجارت ایران با صدور بخشنامه‌ای واردات ۲۲۸ قلم کالا از ایران، از تانک و زره پوش گرفته تا دستمال توالت را ممنوع کرد.

با این حال مقام‌های دولتی، از جمله وزیر نفت ایران بارها اعلام کردند که مانعی برای همکاری با شرکت های آمریکایی در ایران وجود ندارد. سخنگوی دولت ایران نیز در ادامه سخنان روز سه‌شنبه خود گفت که که ایران می‌تواند ارتباطات اقتصادی با توجه به همه نکات مورد تأکید نظام و رهبری داشته باشد.

در سوی دیگر اما شرکت ها و موسسات مالی آمریکایی به دلیل وجود محدودیت هایی مربوط به تحریم های غیرهسته ای ایران، برای فعالیت اقتصادی در این کشور با دشواری روبرو هستند. کارشناسان اقتصادی در آمریکا به تازگی اعلام کرده اند که این دشواری ها و محدودیت ها موجب عقب ماندن شرکت های آمریکایی از رقبای اروپایی خود در بازار ایران می شود.

با این حال، باقی ماندن برخی محدودیت ها در برقراری روابط اقتصادی بین دو کشور پس از توافق هسته‌ای منجر قطع کامل تماس‌های اقتصادی نشد. دولت آمریکا پس از اجرای برجام به شرکت بوئینگ اجازه داد که برای فروش هواپیما با ایران مذاکره کند. بوئینگ پیش از آن نیز مجوزهایی برای فروش قطعات هواپیما دریافت کرده بود. شرکت جنرال الکتریک نیز اعلام کرد که مدیر بخش نفت و گاز این شرکت برای بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران به این کشور سفر کرد.

XS
SM
MD
LG