لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

نخستین محموله صادراتی نفت ایران پس از لغو تحریم ها به اروپا رسید


عکس آرشیوی از یک نفتکش متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران در اب های خلیج فارس
عکس آرشیوی از یک نفتکش متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران در اب های خلیج فارس

دو ماه بعد از برداشته شدن تحریم ها علیه ایران، نخستین محموله نفت صادراتی این کشور به پالایشگاهی در اتحادیه اروپا تحویل داده شد.

نفتکش حامل نفت ایران روز یکشنبه اولین محموله صادراتی این کشور شامل یک میلیون بشکه نفت خام را در یکی از پالایشگاه های جنوب اسپانیا تخلیه کرد.

سفر این نفتکش که تهران چهار سال برایش انتظار کشید، از جنوب ایران تا منطقه جبل الطارق ۱۷ روز طول کشید.

از زمان شدت گرفتن تحریم های هسته ای علیه ایران، تنها تعداد معدودی از کشورها اجازه خرید نفت از ایران را داشتند، آن هم به میزانی محدود.

در نهایت میزان نفت صادراتی ایران که پیش از تحریم ها به سه میلیون بشکه در روز هم رسیده بود، در اوج تحریم ها به یک میلیون بشکه در روز تنزل یافت.

از دو ماه پیش که بخشی از تحریم ها علیه ایران لغو شده، مقامات وزارت نفت ایران به دنبال بازپس گیری سهم ایران در بازار نفت هستند.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران می گوید، صادرات نفت ایران به زودی به دو میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

وزارت نفت ایران امیدوار است با ارایه قراردادهای جدید نفتی و تشویق شرکت های بزرگ نفت جهان به فعالیت و سرمایه گذاری در میادین نفتی کشور، صادرات خود را حتی به سه و نیم میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

دولت ایران به دلیل سقوط قیمت نفت در یک سال گذشته با تنگناهای مالی زیادی روبرو بوده به طوری که امسال مجموع درآمد نفتی ایران تنها حدود ۲۲ میلیارد دلار بود. رقمی بسیار کمتر از آنچه که بودجه ایران به آن عادت دارد.

در چنین وضعیتی، افزایش صادرات نفت می تواند تا حدی کمبود درآمدهای نفتی ایران را جبران کند.

هر چند که مازاد عرضه توسط کشورهای تولید کننده نفت و کمبود تقاضا از سوی خریداران باعث شده که پیدا کردن مشتری برای بشکه های نفتی سخت تر از گذشته شود.

XS
SM
MD
LG