لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

فایننشال تایمز: ایران می خواهد به سرمایه گذاران خارجی اطمینان دهد


ایران قصد دارد سرمایه گذاران را از تعهد خود به اعلام پیمان های جدید نفت مطمئن سازد و مخالفت داخلی با بازگشت شرکت های بین المللی نفت را مهم نمی داند.

روزنامه فایننشال تایمز به نقل از محمد نهاوندیان، رئیس دفتر حسن روحانی رئیس جمهوری، می گوید لغو تحریم ها وضعیتی که به سود هم ایران و هم غرب است بوجود آورده است و ایران خواهان "تعاملی سازنده" با جهان است.

او گفت "ما باید به آینده فکر کنیم، و همکاری بین اقتصاد ایران و جهان بسود همه ما خواهد بود."

وزارت نفت ایران ماه پیش، کنفرانسی را که جهت اعلام قرار دادهای جدید برای شرکت های بین المللی در لندن تدارک دیده بود لغو کرد، این اقدام پس از آن صورت گرفت که مخالفان روحانی به کنفرانس حمله کردند، و آن را کوشش شرکت های بین المللی برای غارت منابع طبیعی ایران نامیدند.

نهاوندیان به فایننشال تایمز گفت دولت روحانی با منتقدین برای حل این مساله کار می کند و تصمیم گرفته است به توسعه صنعت نفت و سرمایه گذاری خارجی که ایجاب می کند ادامه دهد.

نهاوندیان گفت قراردادها بازنگری شده اما هنوز قطعی نشده است و برای بحث و اظهار نظر باز است.

او گفت: "نمی توانید مطالبی را که عنوان می شود مخالفت بنامید، نظریات متفاوت است و دولت مایل است تمام آنها را در نظر بگیرد."

نهاوندیان همچنین سخنران اصلی کنفرانسی درباره ایران بود و گفت ایران برای بازرگانی باز است و فضای مثبتی بوجود می آورد: "ما می توانیم عقب نگر و نگران باشیم یا آینده نگر و واقع بین."

او به بخش هایی از نفت و گاز، تا معادن، و توریسم بعنوان فرصت هایی برای سرمایه گذاری اشاره کرد.

با این حال، فایننشال تایمز می گوید مخالفان افراطی باز شدن اقتصاد با بدبینی به گفته های نهاوندیان نگاه می کنند، در همین حال مدیران برخی از شرکت های نفتی خارجی شکایت می کنند ابهامات زیادی وجود دارد که به آنها اجازه نمی دهد در مورد سرمایه گذاری در ایران تعهدی بر عهده بگیرند.

ایران گفته است پس از لغو تحریم ها که بخش انرژی و اقتصاد کشور را فلج کرد، میزان استخراج و صادرات نفت را افزایش خواهد داد.

فایننشال تایمز بنقل از سید حمید حسینی، موسس گروه بین المللی مرآت و عضو هیات مدیره اتحادیه صادر کنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران می گوید ایران هرچند می تواند به تنهایی تولید را به سطح پیش از تحریم ها بالا ببرد، اما برای توسعه بیشتر به سرمایه گذاری نیاز خواهد داشت.

اما به نوشته فایننشال تایمز، ادامه ابهامات صنعت بین المللی نفت را از ورود به کشور باز می دارد. سو میلار، کارشناس حقوقی تحریم ها گفت: "شرکت های نفت در یک خلاء مذاکره می کنند، در این مرحله همه چیر تئوری است. آنها همه می دانند چه می خواهند، اما این که ایران بتواند از نظر سیاسی یا قراردادی کاری انجام دهد، موضوع دیگری است. پرسش های بی جواب زیادی وجود دارد."

فایننشال تایمز می گوید بسیاری از تحلیلگران امیدوار هستند انتخابات پارلمانی به کاهش چالش های سیاسی با کوشش های روحانی برای جذب سرمایه گذاری خارجی کمک کند.

XS
SM
MD
LG