لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

افزایش ۵۰ درصدی صادرات نفت ایران نسبت به سال گذشته


صادرات نفت ایران به هند روزانه به ۵۰۶ هزار بشکه رسیده که در ۵ سال گذشته بی سابقه بوده است.
صادرات نفت ایران به هند روزانه به ۵۰۶ هزار بشکه رسیده که در ۵ سال گذشته بی سابقه بوده است.

تازه ترین گزارش ها نشان می دهد صادرات نفت ایران به نسبت سال گذشته، پنجاه درصد افزایش داشته است. پس از اجرای برجام، ایران تولید و میزان صادرات نفتی خود را افزایش داده و می رود تا ظرف چند ماه آینده آنرا به سطح پیش از اعمال تحریم های غرب برساند.

در خبرها همچنین آمده است که در ماه میلادی گذشته صادرات نفتی ایران به آسیا بشدت بالا رفته است.

خبرگزاری رویترز می نویسد که کشورهای آسیائی در ماه میلادی گذشته یک میلیون و ۵۶۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده، و وارات نفت از ایران را نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داده اند.

آمارهای دولتی و اطلاعات حاصل از رفت و آمد نفتکش ها نشان میدهد صادرات نفت ایران به هند روزانه به ۵۰۶ هزار بشکه رسیده که در ۵ سال گذشته بی سابقه بوده است. صادرات نفت به کره جنوبی نیز تقریباً دوبرابر شده است.

افزایش سریع صادرات نفت، ایران را با مشکل کمبود کشتی های نفتکش روبرو ساخته است.

دکتر احمد علوی استاد اقتصاد دانشگاه در سوئد می گوید چنانچه تولید ایران به پیش از تحریم ها برسد، ایران در موقعیتی قرار خواهد گرفت تا بتواند در مورد ثابت نگهداشتن سطح تولید با کشورها عضو و یا غیر عضو در اوپک همکاری کند.

علوی به صدای آمریکا گفت: گسترش بازار ایران و افزایش صادرات و تولید به تبع این امکان را به ایران می دهد تا در آینده در نشست اوپک و غیر اوپک دست بالایی داشته باشد.

وی افزود: افزایش شدید صادرات نفتی نشان میدهد که ایران موفق شده تا بسرعت سهم پیش از اعمال تحریم ها را بار دیگر در بازارهای آسیائی بدست آورد.

از سوی دیگر، برخی گزارش ها می گوید صادرات نفت ایران به اروپا نیز شروع به افزایش کرده است.

کارشناسان نفتی گفته اند که صادرات نفتی ایران به کشورهای آسیائی در سال مالی آینده به بالاترین سطح خود در هفت سال گذشته خواهد رسید.

پیش از اعمال تحریم ها صادرات نفتی ایران روزانه دومیلیون بشکه بود که تقریباً نیمی از آن به کشورهای آسیائی، یعنی چین، کره جنوبی، هند و ژاپن صادر می شد.

XS
SM
MD
LG