لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

تبعات ارزانی قیمت نفت؛ بریتیش پترولیوم هزینه‌هایش را کاهش می‌دهد


شرکت نفتی بریتیش پترولیوم اعلام کرده سود خالص این شرکت به شدت تنزل کرده و در نظر دارد تا بار دیگر از هزینه های این شرکت بکاهد.

شرکت نفتی بریتیش پترولیوم موسوم به "بی پی"، اولین غول تجارت نفتی بود که روز سه‌شنبه ۷ اردیبهشت ماه اعلام کرد در نظر دارد هزینه های خود را از حدود ۱۹ میلیارد دلار به ۱۷ میلیارد دلار برساند. بی پی همچنین گفت چنان چه قیمت نفت همچنان در سطح کنونی خود باقی بماند در سال آینده نیز مبلغ مشابهی از مخارج خود خواهد کاست و هزینه های این شرکت به ۱۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

شرکت بی پی با اشاره به کاهش قیمت نفت به پایین‌ترین سطح خود در ۱۳ سال گذشته می‌گوید که در سه ماه اول سال میلادی جاری ۸۰ درصد از سود خالص این شرکت کاسته شده است.

بی پی سال گذشته بزرگترین زیان سالانه خود را پشت سر گذاشت که بخش عمده از آن ناشی از جریمه‌هایی بود که به خاطر نشت نفت در خلیج مکزیک متحمل شد.

بی پی همچنین در سال گذشته سه بار هزینه‌های خود را کاهش داد و از نیروی کار ۸۰ هزار نفری خود ۱۰ درصد کاست.

باب دادلی، مدیر عامل شرکت بی پی، پیش بینی کرد در اواخر سال جاری قیمت نفت بالا خواهد رفت. او گفت چنانچه میزان تقاضا کاهش نیابد و کشورهای تولید کننده نفت سطح تولید خود را ثابت نگهدارند قیمت نفت در سال آینده به بشکه ای بین ۵۰ تا ۵۵ دلار خواهد رسید.

پس از اعلام خبر کاهش مخارج، امروز در بازار نفتی لندن بر ارزش سهام بی پی سه درصد افزوده شد.

با وجود بازارهای اشباع شده نفتی، شکست نشست دوحه و رقابت شدید بین ایران و عربستان سعودی بر بالا بردن سطح تولید، روز سه شنبه بر قیمت نفت افزوده شده و همچنان به سیر صعودی خود در هفته‌های اخیر ادامه داد.

در بازار نفت نیویورک قیمت نفت تگزاس غربی ۵۱ سنت بالا رفت و هر بشکه به قیمت ۴۳ دلار و ۱۵ سنت خرید و فروش شد.

در بازار نفت لندن نیز قیمت نفت ۵۵ سنت افزایش یافت و هر بشکه به قیمت ۴۵ دلار و سه سنت معامله شد.

XS
SM
MD
LG