لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

احداث خط لوله در جنوب عراق؛ بغداد از ایران گاز وارد می کند


عراق با ایران قراردادی منعقد کرده است که بموجب آن برای براه انداختن نیروگاه‌های برقی‌اش ۵۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران گاز وارد خواهد کرد.
عراق با ایران قراردادی منعقد کرده است که بموجب آن برای براه انداختن نیروگاه‌های برقی‌اش ۵۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران گاز وارد خواهد کرد.

عراق به منظور مقابله با کمبود برق در این کشور و راه اندازی نیروگاه‌های برقی‌ در بصره، با احداث خط لوله‌ای قرار است میلیون‌ها متر مکعب گاز از ایران وارد کند.

این پروژه عظیم در جنوب عراق در شهر بصره در حال اجراست و کیلومترها خط لوله از مرز ایران به چند نیروگاه برق در بصره در دست احداث است.

به گفته موجیب الحسنی، رئیس کمیته انرژی و عضو شورای استان بصره، از گاز وارداتی برای براه انداختن چندین نیروگاه‌ برقی در منطقه استفاده خواهد شد.

وی گفت: عراق با ایران قراردادی منعقد کرده است که به موجب آن برای به راه انداختن نیروگاه‌های برقی‌اش ۵۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران گاز وارد خواهد کرد.

الحسنی افزود: در استان بصره ۸۲ درصد پروژه انجام شده است. خط لوله به طول ۹ کیلومتر خواهد بود و گاز مورد نیاز نیروگاه‌های رُمَیله، شط البصره، و نجیبیه را تأمین خواهد کرد.

عراق روزانه به ۱۸ هزار مگا وات نیروی برق نیاز دارد.

مقامات در عراق می‌گویند در حال حاضر در بصره تنها به یکی از سه نیروگاه برق، گاز کافی ارائه می‌شود، که با تمام ظرفیت کار می‌کند. ولی دو نیروگاه دیگر از نفت سنگین استفاده می‌کنند.

محمد عبدالامیر الحیلفی، مدیر کل توزیع برق جنوب عراق، می‌گوید گاز وارداتی از ایران به این دو نیروگاه برق نیز امکان خواهد داد تا با تمام ظرفیت برق تولید کنند.

وی گفت: احداث این خط لوله بسیار مفید خواهد بود. انجام این پروژه باعث خواهد شد تا نیروگاه‌ها بتوانند دستکم ۱۵۰۰ مگا وات برق اضافی تولید کنند که بدین ترتیب برق مورد نیاز بصره و جنوب عراق تأمین خواهد شد.

بصره و به طور عراق به ویژه در فصل تابستان که مردم از کولر استفاده می‌کنند، با کمبود و قطع مکرر برق روبروست.

عدم سرمایه گذاری و سال‌ها جنگ، صنعت برق در این کشور را ضعیف و فرسوده کرده است.

عراق، که مانند ایران عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، است، سخت تلاش می‌کند که سرمایه گذاران خارجی را تشویق کند تا در صنعت گاز این کشور سرمایه گذاری کنند.

XS
SM
MD
LG