لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

افت ۴۰۰ میلیارد دلاری درآمد تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه در سال ۲۰۱۵


صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که سقوط قیمت نفت طی سال گذشته ۳۹۰ میلیارد دلار به کشورهای صادرکننده نفت در خاورمیانه، از جمله ایران، زیان وارد کرده است.

مسعود احمد، مدیر بخش خاورمیانه صندوق بین‌المللی پول در این باره گفت که درآمد کشورهای صادرکننده نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا در مجموع در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۰۰ میلیارد دلار کاهش یافت. پیش بینی شده است که این کشورها در سال ۲۰۱۶ نیز بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار از دست بدهند.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید کاهش قیمت نفت باعث کسری بودجه و کاهش رشد اقتصادی کشورهای صادرکننده نفت می‌شود. در این میان، ایران با برداشته شدن تحریم‌ها، در ماه‌های اخیر بر تولید و صادرات نفت خود افزوده است.

قیمت نفت که در تابستان ۲۰۱۴ به ازای هر بشکه بیش از ۱۰۰ دلار بود با اشباع بازار و افزایش تولید برخی کشورها رو به کاهش گذاشت و به زیر ۴۰ دلار در پایان سال ۲۰۱۵ رسید. این پایین ترین قیمت نفت در ۱۲ سال گذشته است.

عربستان تلاش کرده تا کشورهای تولید کننده را به ثابت نگه داشتن تولید و ترغیب کند تا روند نزولی قیمت ادامه نیابد اما ایران می‌گوید که تصمیم دارد با افزایش تولید، صادرات خود را به میزان پیش از تحریم‌های بین‌المللی بازگرداند.

XS
SM
MD
LG