لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

تصویب پیش نویس الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران؛ انتقادها همچنان باقی است


ساعاتی پس از اعلام تصویب پیش نویس مدل قراردادهای جدید نفتی و گاز ایران موسوم به "شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز"، انتقادها از این مصوبه آغاز شد.

به گزارش رسانه های ایران، هیئت دولت در نشست روز چهارشنبه پیش نویس "شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز" را به تصویب رساند. ساعاتی بعد، نامه‌ انتقادی احمد توکلی نماینده پیشین مجلس و منتقد مدل جدید قراردادهای نفتی، در خبرگزاری فارس منتشر شد.

مدل جدید قراردادهای جدید نفتی پاییز سال گذشته همزمان با نزدیک شدن به زمان اجرای برجام و لغو تحریم‌ها به تصویب دولت رسید. وزارت نفت اعلام کرده بود که این مدل جدید به منظور تامین بیشتر نظر سرمایه گذاران خارجی و به روز کردن مدل های پیشین قراردادها طراحی شده است، اما تعدادی از نمایندگان منتقد دولت با مدل جدید تصویب شده مخالفت کردند.

در حالی که قرار بود از مدل جدید قراردادهای نفتی در اجلاسی با حضور شرکت های خارجی در تهران رونمایی شود، پنج نماینده مجلس ایران روز سوم آذر ماه در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس در مورد مصوبه دولت حسن روحانی درباره شرایط جدید قراردادهای نفتی ایران هشدار داده و آن را با سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و قانون مرتبط با اجرای آن مغایر دانستند.

در پی انتقادات نمایندگان مجلس و تذکر رهبر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اصلاح این قراردادها، دولت حسن روحانی رونمایی از آن را به تعویق انداخت و جلساتی با نمایندگان منتقد و مقامات وزارت نفت به منظور اصلاح این قراردادها تشکیل شد.

اکنون هیئت دولت اعلام کرده است که مدل جدید قراردادهای نفتی با در نظر گرفتن نظرات منتقدان با بیش از ۱۵۰ تغییر، به تصویب رسیده است.

این در حالی است که در نامه احمد توکلی که خبرگزاری فارس منتشر کرده آمده است که تغییرات صورت گرفته در این مدل قراردادها برای تامین حقوق طرف ایرانی هنگام عقد قرارداد با شرکت های بزرگ نفتی، کافی نیست.

تداوم انتقادها از مدل جدید قراردادهای نفتی در حالی صورت می گیرد که مقامات دولتی ایران بارها اعلام کرده‌اند برای نوسازی صنعت نفت ایران به ده ها میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز دارند.

دولت ایران در صدد است تا با رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی شرکت های بزرگ را به سرمایه گذاری کلان در صنایع نفت و گاز کشور تشویق کند، اما با تاخیر در رونمایی از این مدل قراردادها هنوز موفق به آن نشده است.

XS
SM
MD
LG