لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

خط‌و‌نشان دوباره سپاه و اطلاعات برای معترضان؛ اعتراض‌ها در سراسر ایران ادامه دارد


مهسا امینی
مهسا امینی

همزمان با ادامه اعتراض‌ها در شهرهای مختلف ایران در سومین هفته از تظاهرات سراسری ، برخی نهادها جمهوری اسلامی از جمله سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و مجلس شورای اسلامی معترضان را «فریب خورده» نامیدند و هشدار داده‌اند که «پاسخ قاطع» خواهند داد.

به گزارش رسانه‌های داخلی، فرمانده سپاه پاسداران روز یکشنبه دهم مهرماه مدعی شد که با «چشم سر می‌بینم» که آمریکا «شکست خورده» و افزوده است: به دنبال جبران این شکست‌ها، «همه شیاطین و اشرار عالم» یک جنگ «سیاسی و رسانه‌ای» را آغاز کرده‌اند.

  • عده‌ای قلیل معترضند

حسین سلامی با اعلام اینکه جوانان معترض هفته‌های اخیر «فریب دشمن را خورده‌اند»، گفته است: این «عده قلیل» مورد «شکار و صید دشمن» قرار گرفته‌اند و «عملیات روانی دشمن» روی آن‌ها موثر شده است.

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین خطاب به جوانان معترض ایران با بیان اینکه به «پشت سرتان نگاه کنید»، اظهار داشته است: «موقعیت خود را نسبت به دوست و دشمن مشخص کنید.»

پس از آنکه مهسا امینی، زن ۲۲ ساله سقزی در بازداشت «گشت ارشاد» کشته شد، مجموعه اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف شکل گرفت که با سرکوب نیروهای نظامی و قطع دسترسی به شبکه جهانی اینترنت مواجه شد. تین اعتراض ها اکنون کل جمهوری اسلامی را نشانه گرفته است.

  • پاسخ قاطع می‌دهیم

از سوی دیگر، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در پیامی که به مناسبت کشته شدن حمیدرضا هاشمی، فرمانده اطلاعات سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان و عضو شورای هماهنگی اطلاعات استان داده، آورده است: «گروهک‌‌های تروریست» وابسته به «استکبار جهانی» بدانند که به زودی نتیجه «اغتشاش و آشوب و ترور مردم بی‌گناه» را خواهند دید.

اسماعیل خطیب در ادامه مدعی شده است که «پاسداران انقلاب اسلامی» و دیگر نیروهای اطلاعاتی‌، امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران به آنچه «تفرقه‌افکنی‌ها و جنایات مزدوران» نامیده، «پاسخ قاطع» خواهند داد.

مقامات مختلف و نهادهای مختلف جمهوری اسلامی ایران از ابتدای اعتراضات هفته‌های اخیر با «اغتشاشگر» خواندن افراد معترض در خیابان‌های ایران، آنها را تحت تاثیر کشورهای خارجی دانسته و «فریب‌خورده» نامیده‌اند.

  • معترضان علت مشکلاتند

در این حال، مجلس شورای اسلامی که امروز یکشنبه دهم مهرماه جلسه‌ای غیر علنی با حضور مقامات امنیتی و دولتی جمهوری اسلامی برای بررسی «اتفاقات و ناآرامی‌های اخیر» با حاشیه‌های فراوانی از جمله شعار دادن اعضای قوه مقننه علیه مردم معترض و یا اعلام پیگیری «تغییر شیوه اجرای گشت‌های امنیت اخلاقی» از سوی نمایندگان بود.

بر این اساس، رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود گفته است که «ایجاد آشوب در خیابان‌ها» و رفتار‌های ضدامنیتی، باعث «ضعیف شدن» آنچه او «انسجام اجتماعی» دانسته، می‌شود.

محمدباقر قالیباف با بیان اینکه در روزهای گذشته به دلیل «رعایت مسائل امنیتی در فضای مجازی» بسیاری از کسب و کار‌ها «لطمه خورده»، مدعی شده است که اعتراضات سراسری اخیر مردم ایران اقتصاد را به خطر می‌اندازد و «فشار و تحریم دشمن را بیشتر می‌کند.»

روز یکشنبه و در شانزدهمین روز از اعتراضات سراسری در ایران، خیابان‌های شهرهای متعددی صحنه تداوم اعتراضات است و گزارش‌ها رسیده به «صدای آمریکا» نشان می‌دهد در برخی شهرها صدای «شلیک گلوله» شنیده شده و بنا بر گزارش‌های دریافتی شماری از دانشجویان در دست‌کم ۱۲ دانشگاه تهران، مشهد، اصفهان، کرمان، سنندج، کرمانشاه، شیراز، یزد، کاشان، و نجف‌آباد نیز اعتراض‌ها را از سر گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG