لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۳

جزییات تکان‌دهنده از پرونده «قتل» مهسا امینی؛ وکیل او از کارشکنی‌ها در تحقیقات گفت


مهسا امینی تنها چند ساعت بعد از بازداشت توسط گشت ارشاد ، به کما رفت و بعد مرگ او اعلام شد.
مهسا امینی تنها چند ساعت بعد از بازداشت توسط گشت ارشاد ، به کما رفت و بعد مرگ او اعلام شد.

روزنامه اعتماد در شماره روز یکشنبه با انتشار گفت‌وگویی با وکیل خانواده مهسا امینی، جزییات تکان‌دهنده‌ای از پرونده و چالش‌های رسیدگی قضایی آن منتشر کرد. به گفته صالح نيكبخت، وكيل خانواده مهسا امينی، «پزشکی قانونی قصد دارد مرگ او را ناشی از بد عمل كردن قرص تيروئيد يا بی‌كيفيت بودن قرص مصرف شده و موارد اينچنينی عنوان كنند.»

وکیل خانواده مهسا امینی در این مصاحبه با اشاره به «رد خون مهسا در پشت سر تا پایین جمجمه و گوش»، خطاب به مسئولان قضایی خواهان فراهم شدن حضور پزشکان «بی‌طرف و معتمد» به منظور بررسی شواهد شد.

نیکبخت تایید کرد که درخواست تشکیل یک «هیات حقیقت‌یاب» با حضور ۳ تا ۵ نفر از پزشکان متخصص جراحی مغز و اعصاب و پزشک قلب، در نخستین جلسه تحقیقات با موافقت شهریاری، معاون دادستان تهران و رئیس دادسرای جنایی روبه‌رو شد، اما بعد رویه دیگری به اجرا در آمد. «آقای شهرياری، معاون دادستان تهران و رييس دادسرای جنايی هم اين درخواست را قبول كرده و اعلام كردند برای جلسه تحقيقات با خانواده مهسا تماس گرفته می‌شود تا مشاوران پزشكی مورد اعتماد خود را همراه داشته باشند. اما به‌‌رغم اين قول، غروب روز پنجشنبه، آقای شهرياری با پدر مهسا تماس می‌گيرد كه روز شنبه ساعت يك بعدازظهر در محل پزشكی قانونی كشور حضور پيدا كنند. امروز(شنبه) راس ساعت يک بعدازظهر در محل پزشكی قانونی حضور يافتيم.»

صالح نيكبخت، وكيل خانواده مهسا امينی
صالح نيكبخت، وكيل خانواده مهسا امينی

وکیل خانواده امینی در مورد این جلسه گفت: «از مجموع اظهارنظرهای صورت گرفته در اين نشست كه تنها بخشی از آن به سمع خانواده مهسا رسيد، متوجه شديم، برخی پزشكان قانونی در اين نشست، اساسا مرگ مهسا را ناشی از ورود ضربه به جمجمه ايشان ندانسته و اصرار دارند با توجه به اينكه مهسا قرص تيروئيد مصرف می‌كرده، مرگ او را ناشی از بد عمل كردن قرص تيروئيد يا بی‌كيفيت بودن قرص مصرف شده و موارد اينچنينی عنوان كنند.»

نیکبخت توضیح داد که در این جلسه به مرجع قضايی (شهرياری) توضيح داده است كه اگر طبق وعده‌های قبلی از پزشكان معتمد معرفی شده دعوت می‌شد، هيچ‌گونه توضيح و تفسير و بهانه‌ای برای زير سوال بردن نظريه پزشكی قانونی باقی نمی‌ماند. به گفته وکیل مهسا امینی، پاسخ شهرياری این بود: «قرار بود اين كار انجام شود.»

وکیل خانواده مهسا تاکید دارد که «نظر برخی پزشكان قانونی با سوابقی كه در هنگام بستری شدن مهسا در بيمارستان كسری وجود داشت، تفاوت دارد.»

مقاومت برای انتشار همه تصاویر

نیکبخت در بخش دیگری از این مصاحبه به مقاومت مقامات برای انتشار همه تصاویر موجود اشاره کرد و گفت:«بر اساس شواهد متقن متوجه شديم، ماموران گشت ارشادی كه از آغاز مهسا را دستگير كردند دارای دوربين نصب شده روی لباس‌هایشان بودند. به‌طوری كه دخترخاله همراه مهسا كه از ماموران خواهش می‌كرده مهسا را دستگير نكنند با اين خطاب ماموران مواجه شده كه كنار بايستد تا تصويرش در دوربين پليس منعكس نشود.» وکیل پرونده مهسا امینی تاکید کرد که «فيلم‌های داخل ون و دوربين فردی كه مهسا را دستگير كرده در كنار فيلم‌هايی كه در محل گشت ارشاد در خيابان وزرا وجود داشته است، ارايه شود.»

رد خون توسط شاهدان رویت شده

نیکبخت با اشاره به ابهامات فراوانی که در مورد کشته شدن مهسا امینی وجود دارد، به چند مورد از آنها اشاره کرد: «عكسی از مهسا، زمانی كه در بيمارستان بوده منتشر شد كه نشان می‌دهد اين خون از پشت سر پايين جمجمه و گوش او جاری شده است. بسياری از حاضران نيز اين خون را ديده‌اند.» او در ادامه گفت: «رد اين خون در پشت گردن، پايين جمجمه توسط غسالان، پدر و مادر و نزديكان مهسا رويت شده است. البته برخی پزشكان قانونی اعلام كرده‌اند اين خون مربوط به پس از مرگ مهسا است. اين ديدگاه مورد قبول خانواده مهسا و ما وكلا قرار نگرفته است. همه اين ابهامات با انتشار فيلم دوربين فردی كه مهسا را دستگير كرده رفع می‌شود. درخواست ما انتشار هر چه سريع‌تر اين فيلم است.»

وکیل خانواده مهسا امنیتی با تاکید بر ضرورت دریافت پرونده بالینی مهسا در بیمارستان کسری و تحقق از پزشکان معالج او در بیمارستان گفت: «به اعتقاد من و نيز پزشكان معتبر و افراد آگاهی كه مورد مشورت قرار گرفته‌اند، مهسا به‌طور قطع قبل از اينكه به مركز گشت ارشاد برسد، مورد ضربه قرار گرفته است. همچنين بعد از حضور در بازداشتگاه نيز احتمال ورود ضربه به او زياد است.»

پرونده «قتل» در دادسرای جنایی

نیکبخت در توضیح اینکه «چرا این پرونده را قتل می‌نامد» گفت: «اين پرونده توسط قوه قضاييه با عنوان قتل به دادسرای جنايی ارجاع شده است. اين عنوان را ما به كار نبرده‌ايم، بلكه رييس دستگاه قضايی دستور رسيدگی ويژه به دادسرای جنايی داده است.»

وکیل خانواده مهسا امینی در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد که «خانواده هرگونه رای از طريق بررسی بی‌طرفانه با حضور كميته حقيقت‌ياب مستقل و با بررسی پزشكان معتمد را می‌پذيرند، اما اگر اجازه داده نشود، پزشكان معتمد بررسی‌های خود را انجام دهند، فيلم‌های مورد اشاره منتشر نشوند و به نشانه‌ها متقن توجه نشود قابل قبول نخواهد بود.»

لازم به ذکر است که به گفته نیکبخت، خانواده مهسا امینی به دلیل عدم موافقت با درخواست‌شان برای معرفی پزشکان و کارشناسان معتمد، جلسه روز شنبه در پزشکی قانونی را پس از دو ساعت ترک کردند.

به گفته نیکبخت بر اساس اعلام پزشكان متخصص و كارشناسان مستقل، مرگ مهسا هيچ ارتباطی با بيماری قبلی ايشان كه برداشتن يك خال يا غده كوچك در بالای چشم ايشان بوده، ندارد. ضمن اينكه مهسا در گذشته هيچ سابقه بيماری قلبی و عروقی و كليوی نداشته است.

لازم به ذکر است که کشته شدن مهسا امینی، پس از بازداشت توسط گشت ارشاد، اعتراضات سراسری در ایران و جهان درپی‌داشت که امروز شانزدهمین روز آن آغاز شده است. مقامات جمهوری اسلامی از همان ابتدا وعده پیگیری این پرونده را دادند، با این وجود هیچ نشانه‌ای از بررسی بی‌طرفانه ارائه نشده است. اعتراضات سراسری در ایران تاکنون ده‌ها کشته، صدها زخمی و هزاران بازداشتی درپی‌داشته است.

XS
SM
MD
LG