لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

معاون بانک مرکزی ایران: انتظار «عقلانیت بیشتری» از ترامپ در کاخ سفید داریم


پیمان قربانی معاون اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی ایران - آرشیو
پیمان قربانی معاون اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی ایران - آرشیو

یک مقام ارشد بانک مرکزی ایران در حاشیه نشستی در شهر فرانکفورت آلمان به خبرگزاری رویترز گفته است که تهران انتظار دارد شاهد «عقلانیت بیشتری» از دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر آمریکا باشد.

این خبرگزاری روز چهارشنبه به نقل از معاون رئیس کل بانک مرکزی ایران نوشت، «آنچه در طول (تبلیغات) انتخابات گفته شد برای رقابت‌های انتخاباتی بوده است. ما انتظار داریم عقلانیت بیشتری را در جایگاهی که ترامپ پس از رئیس‌جمهور شدن خواهد داشت، شاهد باشیم.»

پیمان قربانی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرگزاری رویترز، که در حاشیه یک کنفرانس بانکداری در آلمان انجام شد، با بیان این که دولت آینده ایالات متحده «به نقطه‌ای خواهد رسید که (توافق) را محترم بشمارد،» تاکید کرد که «این تنها راه صحیح رو به جلو است.»

بر اساس این گزارش، دیگر مقام‌های بانکی ایران که در این کنفرانس بین المللی شرکت کرده‌اند نیز معتقدند که نباید انتظار تاثیرات منفی یا نامطلوب «بلندمدت» بر توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی – از جمله ایالات متحده – را داشت.

ولی ضرابیه رئیس بانک سامان یکی از این افراد است که با اظهارات پیمان قربانی موافق است و می‌گوید توقع دارد دونالد ترامپ یک سیاست «عملگرایانه» در برابر ایران – که به گفته او به نفع مردم آمریکا هم خواهد بود – اتخاذ کند؛ «چرا که او در نهایت یک تاجر است.»

دونالد ترامپ در طول تبلیغات انتخاباتی خود به شدت از توافق اتمی موسوم به برجام بین ایران و جامعه جهانی انتقاد کرده و خواستار گفت‌وگو برای رسیدن به یک «توافق بهتر» شده بود. با پیروزی او، برخی نگرانی‌ها درباره پایبندی دولت آینده آمریکا به این توافق افزایش یافته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG