لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۸

اوباما: چرا باید توافق اتمی ایران را تغییر دهیم وقتی که درست اجرا می شود


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اولین کنفرانس خبری پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفت باید پیروز انتخابات آزاد را بپذیریم. او گفت: «هشت سال پیش برخی از افراد من را دوست نداشتند اما به من احترام گذاشتند.» اوباما احتمالا به آن دسته از شرکت کنندگان در تظاهرات پراکنده علیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا اشاره داشت.

اوباما گفت به گمان او آقای ترامپ باید به گروه ها و اقلیت ها پیام بدهد که کمپین انتخاباتی تمام شده و همه باید متحد شوند.

باراک اوباما هفته گذشته و به دنبال اعلام نتایج انتخابات و پیروزی ترامپ، میزبان دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب و ملانیا ترامپ بانوی اول آینده آمریکا در کاخ سفید بود. اوباما گفت در این دیدار به آقای ترامپ گفت که «فعالیت تبلیغاتی با رئیس جمهور بودن فرق دارد.»

اوباما گفت که به گمان وی دونالد ترامپ در تلاش است تا به کشور و مردم خدمت کند. او گفت ترامپ مرد عمل است.

باراک اوباما درباره توافق اتمی ایران گفت «برخی منتقد آن بودند و می گفتند که ایران از آن پیروی نمی کند. چرا باید توافقی را که درست اجرا می شود تغییر دهیم.»

آقای اوباما همچنین به تلاش خود برای انتقال آرام قدرت به آقای ترامپ و همچنین اتفاق نظر با او در همکاری با ناتو اشاره کرد.

این نشست خبری در عصر دوشنبه و در آستانه سفر چند روزه آقای اوباما به خارج از کشور برگزار می شود.

باراک اوباما در جریان برگزاری کارزار انتخاباتی میان دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه و هیلاری کلینتون از حزب دموکرات، از کلینتون حمایت و از ترامپ به شدت انتقاد کرده و او را گزینه ای کاملا نامناسب برای این سمت خوانده بود.

پیشتر در روز یکشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا رینس پریبس رئیس مجمع ملی حزب جمهوریخواه را به عنوان رئیس دفتر خود منصوب کرد.

او همچنین استیون بنن را نیز به عنوان مشاور اصلی و استراتژیست برگزید.

XS
SM
MD
LG