لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

واکنش موگرینی به اظهارات ترامپ: اروپا دنبال اطمینان از اجرای برجام است


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ درباره تجدید نظر در توافق اتمی با ایران، اعلام کرد که این یک توافق چند جانبه است و اتحادیه اروپا بر آن است تا از اجرای کامل آن اطمینان حاصل کند.

فدریکا موگرینی یکشنبه شب ۲۳ آبان پس از نشستی با وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره مطرح شدن بازبینی در برجام از سوی رئیس جمهوری منتخب آمریکا، گفت: «بگذارید روشن کنم که برجام یک توافق دوجانبه نبوده بلکه توافقی چند جانبه بوده که شورای امنیت سازمان ملل نیز آن را تایید کرده است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: «برجام نه تنها به سود ما که به سود سازمان ملل متحد نیز هست و وظیفه این سازمان است که اجرای کامل آن را تضمین کند. من نیز به شخصه این نقش را به عهده دارم که تضمین کنم تمام طرفین به تعهدات در این توافق عمل کرده اند.»

نشست غیررسمی خانم موگرینی و وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل در درباره موارد احتمالی تغییر در سیاست خارجی آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ برگزار شد.

تاکید مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر تعهد تمام طرفین به اجرای برجام در حالیست که دونالد ترامپ در برنامه‌های انتخاباتی خود از مذاکرات دوباره و تغییر در توافق اتمی با ایران سخن گفته بود.

در پی پیروزی نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز اعلام کرد که هر دولتی در آمریکا روی کار بیاید متعهد به اجرای برجام خواهد بود.

سخنان آقای ظریف پس از آن عنوان شد که ولید فارس، یکی از مشاوران آقای ترامپ پس از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری گفت که دولت آینده آمریکا برجام را مورد بازبینی قرار خواهد داد.

جان بولتون، از چهره های نو محافظه کار که از او به عنوان یکی از گزینه های وزارت خارجه دولت دونالد ترامپ یاد می شود در مقاله ای در نیویورک پست لغو برجام در نخستین روزهای آغاز به کار دولت جدید را یکی از اقدامات احتمالی شجاعانه آقای ترامپ خواند.

جمهوریخواهان، که تقریبا تمام آنها با توافق اتمی میان قدرت‌های جهانی و ایران مخالفت کرده اند، هم اکنون اکثریت کنگره را در دست دارند و حدود دو ماه دیگر با آغاز به کار رسمی دونالد ترامپ به عنوان ریاست جمهوری، دولت را نیز در اختیار خواهند گرفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG