لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

ایران از ورود عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جلوگیری کرد


رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

یک دیپلمات ارشد ایرانی اعلام کرد تهران از ورود یک عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن کشور جلوگیری کرده است. این اقدام پس از مذاکرات دو روزه نمایندگیان ایران و آژانس در تهران صورت گرفت.

خبرگزاری فارس روز پنجشنبه به نقل از رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت ایران حق دارد از صدور روادید برای یک عضو گروه ناظر بر فعالیت‌های هسته‌ای خودداری کند. آقای نجفی این عضو اژانس را معرفی نکرد، اما گفت وی بازرس آژانس نبود و «ملیت بخصوصی» داشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی در همین زمینه نوشت ایران در گذشته به بازرسان آژانس که ملیت‌های غربی دارند، اجازه نداده است وارد آن کشور شوند، و بارها نسبت به امکان درز اطلاعات مربوط به تاسیسات هسته‌ای خود از طریق منابع آژانس ابراز نگرانی کرده است.

هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی به سرپرستی ترو واریورانتا، معاون امور پادمان‌های این آژانس، دوشنبه شب برای مذاکره با مقام‌های ایران وارد تهران شده بود تا بر سر عملی کردن آخرین موضو‌ع‌ها در گام سوم توافق بین ایران و آژانس، گفتگو کنند.

این گفتگوها در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه انجام گرفت و نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آن را «بسیار سازنده، جدی، با محتوا و صادقانه» توصیف کرد و گفت ممکن است در این ماه دور دیگری از مذاکرات برگزار شود.

این در حالی است که گفتگوهای ایران و شش قدرت جهانی قرار است هفته آینده در وین دنبال شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس وزیر امور خارجه ایران قرار است با کاترین اشتون و وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا بطور دو جانبه و چندجانبه دیدار کند و گفتگوهای رسمی هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، پس از انجام این دیدارها صورت خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG