لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

مذاکرات اتمی هفته آینده در وین از سر گرفته می‌شود


گزارشها حاکی از آن است که ایران و قدرتهای جهانی هفته آینده در وین مذاکرات اتمی را پی خواهند گرفت.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای، هفته آینده به طور دوجانبه و چند جانبه در وین دنبال خواهد شد.

همزمان، آسوشیتدپرس نیز گزارش داد که هفته آینده دیدارهای وزیر امورخارجه ایران با کاترین اشتون و وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا برگزار خواهد شد. بر اساس این گزارش، مذاکرات اتمی با حضور ۶ کشور، پس از انجام این دیدارها صورت خواهد گرفت.

این گزارش‌ها در حالیست که هیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز چهارشنبه مذاکرات خود را با مقامات ایران به پایان رساند. رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گو با خبرگزاری فارس مذاکرات دو روزه ایران و آژانس در تهران را بسیار سازنده، جدی،‌ محتوایی و صریح توصیف کرد. او گفت:‌ «قرار است در آینده نزدیک نشست دیگری برگزار شود که به احتمال زیاد در اوایل آبان خواهد بود.»

هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی به سرپرستی ترو واریورانتا، معاون امور پادمان‌های این آژانس، دوشنبه شب برای مذاکره با مقام‌های ایران وارد تهران شده بود تا بر سر عملی کردن آخرین موضو‌ع‌ها در گام سوم توافق ایران و آژانس، گفت و گو کنند.

گفته می‌شود موضوع‌ پاسخ به سوالات آژانس درباره ساخت چاشنی بمب اتمی و موضوع محاسبات مربوط به انفجار بزرگ که آژانس مدعی است ایران انجام داده، آخرین اقدام‌هایی است که باید ایران درباره آن توضیح دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران، از آبان ماه سال گذشته تا کنون بر سر انجام سه گام مهم برای اعتمادسازی از سوی ایران، توافق کرده‌اند که در حال حاضر پاسخ ایران به دو اقدام واپسین از آخرین گام عملی، باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG