لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

مذاکرات اتمی ایران، مواضع تند روها


در حالی که نمایندگان ایران و گروه ۵+۱ برای دور جدید مذاکرات اتمی در ژنو آماده می شوند، تحلیلگران می گویند یکی از بزرگترین چالش ها در مذاکرات غلبه بر تندروها در واشنگتن و تهران خواهد بود.

اسوشیتد پرس می گوید پس ازنزدیک یک دهه بن بست، به نظر می رسد ایران تمایل بیشتری به دادن امتیاز دارد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه درپاریس درجریان ملاقات با همتای فرانسوی خود به یک شبکه تلویزیونی فرانسه گفت امکان رسیدن به توافق در مذاکرات ژنو وجود دارد. حسن روحانی رئیس جمهوری جدید نیزیادآور شده است ممکن است برنامه اتمی را در برابرکاهش تحریم های اقتصادی تعدیل کند.

با این حال، جناح هایی در ایران و آمریکا می خواهند نخست خواسته های آنها عملی شود. تندروها درایران می خواهند در برابر کند شدن روند غنی سازی، کاهش عمده ای در تحریم ها داده شود. در حالی که برخی از قانونگذاران در آمریکا می خواهند در مقابل کاهش تحریم ها، غنی سازی کاملا متوقف شود.

اسوشتید پرس می گوید در مذاکرات درروزهای پنجشنبه و جمعه مذاکره کنندگان با فشار شدید هر دو طرف روبرو خواهند بود، حتی در حالی که سعی دارند زمینه مشترکی در مواضع خود پیدا کنند.

در گزارش اسوشتید پرس گفته می شود در حال حاضر، پیشنهاد آیت الله خامنه ای که او فقط فرصت محدودی برای مذاکره جهت پایان تحریم ها به روحانی خواهد داد، رهبران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به گونه ای نرم کرده است. در آنچه بر حمایت از تند روها درتهران تاکید می گذارد، روز دوشنبه در سالگرد حمله به سفارت آمریکا در ۴ نوامبر ۱۹۷۹، دهها هزار نفر به خیابان ها ریختند و شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

در واشنگتن، کاخ سفید سعی دارد کنگره را متقاعد سازد از وضع تحریم های جدید بر ایران خودداری کند.
XS
SM
MD
LG