لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۳

حضور ایران و اسرائیل در نشست اتمی خاورمیانه


خبرگزاری رویترز می گوید ایران، اسرائیل و برخی کشورهای عرب در نشستی که دو هفته پیش برگزار شد شرکت کردند. دیپلمات ها روز سه شنبه (۱۴ آبان-۵ نوامبر) ضمن اعلام این موضوع گفتند که کنفرانس فوق درباره منع سلاح های هسته ای در خاورمیانه بود.

منابع این خبر درباره نشستی که روزهای ۲۱ و ۲۲ اکتبر (۲۹ و ۳۰ مهر) در روستای گلیون در نزدیکی مونتروی سویس برگزار شد جزئیاتی ارائه ندادند.

یک مقام اسرائیلی گفت نمایندگان کشورهای مختلف موضع کشور متبوعشان را ارائه کردند. او روز دوشنبه به رویترز گفت که میان نمایندگان اسرائیل و هیات های ایران و عرب هیچ ارتباط مستقیم یا غیرمستقیمی شکل نگرفت و نشست بیشتر بعد فنی داشت.

یک دیپلمات عرب نیز به رویترز گفت: «این که ایران و اسرائیل هر دو آنجا حضور داشتند، مسئله اصلی است.» در این گردهمایی که نشستی نادر میان کشورهای متخاصم به شمار می رود، نمایندگان ایالات متحده نیز حضور داشتند.

در نشست منع سلاح های هسته ای خاورمیانه، هیات های نمایندگی ۱۴ کشور و همچنین یاکو لایاوا، وزیر خارجه فنلاند، که سازمان دهنده کنفرانس فوق بود، حضور داشتند.

یک دیپلمات دیگر به خبرگزاری رویترز گفت مذاکرات «بسیار سازنده» بود و احتمالا یک نشست دیگر در اواخر ماه جاری میلادی در همین راستا برگزار خواهد شد هرچند مشخص نیست که چه کسانی در آن شرکت خواهند کرد.

گفته می شود که اسرائیل تنها دارنده سلاح اتمی در خاورمیانه است، و کشورهای عربی و ایران همواره این مسئله را مایه نگرانی و عامل تهدید علیه صلح و آرامش در منطقه می دانند.

مقامات اسرائیلی و آمریکایی به فعالیت های اتمی ایران مشکوکند و آن را تهدید کننده می دانند و می گویند دستیابی به یک منطقه عاری از سلاح اتمی در خاورمیانه در گرو صلح اعراب و اسرائیل و همچنین اعمال محدودیت بر برنامه اتمی ایران است.

ایران می گوید غنی سازی اورانیوم را فقط با اهداف صلح آمیز دنبال می کند و تمامی اتهامات غرب را رد می کند.

طرح کنفرانس بین المللی تعیین چارچوب همکاری برای خاورمیانه عاری از تسلیحات کشتار جمعی در سال ۲۰۱۰ و با حمایت روسیه، آمریکا و بریتانیا مورد توافق قرار گرفت. اما پیش از برگزاری آن در اواخر ۲۰۱۲ ، واشنگتن از به تعویق افتادن آن خبر داد.

پیروزی حسن روحانی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه گذشته، امید به حل و فصل صلح آمیز پرونده اتمی ایران را تحکیم کرده است.

نشست بعدی ایران و کشورهای ۵+۱ قرار است روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۶ و ۱۷ آبان) در ژنو برگزار شود.

اسرائیل درباره رویکرد جدید و مثبت ایران هشدار داده و تهران را به وقت کشی دیپلماتیک برای پیشبرد توانایی برنامه تسلیحاتی اتمی خود متهم می کند.
XS
SM
MD
LG