لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

رهبر ایران: تندروها مذاکرات را تضعیف نکنند


آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه از تلاش های رئیس جمهوری کشور در مسیر مذاکرات اتمی قویاً حمایت کرد. آقای خامنه ای به نیروهای تندروی داخل کشور هشدار داد حسن روحانی را به آشتی با آمریکا، دشمن دیرینه کشور متهم نکنند.

اظهارات آقای خامنه ای همچون سپری از انتقادهایی که نسبت به حسن روحانی مطرح می شود، محافظت خواهد کرد. رئیس جمهوری جدید ایران از زمان آغاز دولت خود درصدد بهبود مناسبات با کشورهای غربی بوده اما با اتهاماتی همچون نرمش در برابر ایالات متحده که محافظه کاران افراطی «شیطان بزرگ» می خوانند، روبرو شده است.

مذاکرات ایران با نمایندگان شش قدرت جهانی روز پنج شنبه در ژنو از سرگرفته خواهد شد. این گفتگوها به هدف پایان دادن به حس بن بست پرونده اتمی ایران برگزار می شوند.

آیت الله خامنه ای گفت «هیچ کس نباید مذاکره کنندگان را سازشکار بخواند».

رهبر ایران این اظهارات را در سخنرانی خود یک روز پیش از سالگرد ١٣ آبان و تسخیر سفارت ایالات متحده در تهران در سال ١٩٧٩ مطرح کرد.

رهبر ایران در بخشی از سخنرانی خود گفته است «آن ها ماموریت دشواری پیش رو دارند و هیچ کس نباید ماموری را که مشغول کاری است، تضعیف کند».

حسن روحانی امیدوار است تا بتواند با کسب توافق کشورهای غربی، به تحریم هایی که صادرات نفت ایران و شریان حیاتی اقتصاد کشور را قطع کرده، پایان دهد. اما جناح های محافظه کار درون حاکمیت با جدیت در برابر تلاش های رئیس جمهوری مقاومت می کنند و فن آوری صلح آمیز اتمی را حق مسلم ایران خوانده اند.

آقای خامنه ای بر اظهارات پیشین خود تاکید کرد و گفت نسبت به نتایج مذاکرات اتمی خوش بین نیست اما با برگزاری گفتگوها مخالفتی هم ندارد.

رهبر ایران گفت «باذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی کنیم .... اگر گفتگوها به نتیجه ای رسید، چه بهتر اما اگر به نتیجه نرسید، ضرری هم نمی کنیم و این تجربه ظرفیت فکری ملت ما را بالا خواهد بود».

آقای خامنه ای به دلیل ادامه تحریم ها و تهدید ایران به اقدام نظامی از ایالات متحده انتقاد کرد. هم واشنگتن و هم اسرائیل، متحد آن می گویند برای پیشگیری ایران از دستیابی به سلاح های اتمی گزینه نظامی نیز باید مدنظر گرفته شود.

رهبر جمهور ی اسلامی ایران گفت «ما نباید به دشمنی که لبخند می زند، اعتماد کنیم. آمریکایی ها از سویی لبخند می زنند و نسبت به گفتگو و مذاکره ابراز تمایل می کنند و از سویی دیگر می گویند همه گزینه ها روی میز است».

جناح های تندرو داخل ایران که با کاهش تنش ها با ایالات متحده و بهبود مناسبات تهران و واشنگتن مخالف هستند از این که گروه مذاکره کننده آقای روحانی جزئیات پیشنهادهای ایران به قدرت های جهانی در دور پیشین مذاکرات اتمی در ژنو را منتشر نکردند، انتقاد کرده اند.

گروه های محافظه کار و افراطی ایران همچنین در برابر فراخوان چهره های سرشناسی همچون اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین و روزنامه های اصلاح طلب و میانه رو برای سرندادن شعار «مرگ بر آمریکا» مقاومت کرده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در ماه سپتامبر تاکید کرد «برای حصول اطمینان از این که ایران به سلاح های اتمی دست پیدا نکند، همه گزینه ها، از جمله گزینه نظامی مدنظر خواهد بود».
XS
SM
MD
LG