لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: منظور لاریجانی ساخت کارخانه جدید هسته‌ای نبود


علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که هشدار روز چهارشنبه رئیس مجلس ایران به معنای "ساخت کارخانه جدید" نیست و به "بازگشت پذیری" در صورت "خلف وعده" اشاره داشته است.

علی اکبر صالحی ، ساعاتی پس از اعلام هشدار علی لاریجانی، روز چهارشنبه ۳۰ تیر با صدا و سیمای ایران گفت‌وگو کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی گفته بود راهی جز مقابله نمانده و سازمان انرژی اتمی باید طرح راه‌اندازی کارخانه هسته‌ای را تهیه کند.

اما آقای صالحی می‌گوید که منظور لاریجانی همان "بازگشت‌پذیری" است نه ساخت کارخانه جدید هسته‌ای: "در زمان مذاکرات برجام، جایگاهی برای بازگشت پذیری در آن دیده شده است که اگر با خلف وعده روبه رو شدیم، به سهم خود بتوانیم به شرایطی که بوده‌ایم بازگردیم."

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، به دستور رهبر جمهوری اسلامی "دو سه هفته پیش" اقداماتی صورت گرفت که بر اساس آن ایران می‌تواند "در اسرع وقت به شرایطی به مراتب بالاتر از شرایط قبل" برسد.

او در عین حال تاکید کرد که منظور علی لاریجانی، ساخت کارخانه جدید نیست و "موضوع بحث، استفاده از همان تاسیسات نطنز و بازگشت پذیری در تاسیسات نطنز است."

صالحی همچنین گفت که اقدام ایران برای "بازگشت‌ پذیری" تنها در صورت تایید نقض برجام توسط "ستاد نظارت بر اجرای برجام" صورت خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG