لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

مذاکرات فشرده هیات های ایران و آمریکا به سرپرستی ظریف و کری


مذاکرات هیات های ایران و آمریکا به سرپرستی ظریف و کری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00

هیات‌های مذاکره کننده آمریکا و ایران دور جدیدی از مذاکرات خود را به ریاست محمد جواد ظریف و جان کری وزرای خارجه دو کشور، در وین برگزار کردند.

نخستین جلسه دیدار هیات‌های ایران و آمریکا بعد از ظهر روز شنبه ششم تیر با وزرای خارجه دو کشور بعد از یک ساعت و نیم گفت و گو، به پایان رسید.

دو ساعت بعد، آقایان ظریف و کری دوباره در راس هیات های دو کشور، مذاکرات خود را آغاز کردند.

جان کری و محمد جواد ظریف پیش از این نیز برای حل اختلافات بر سر نگارش متن توافق جامع، در ژنو و نیویورک با یکدیگر دیدار کرده بودند.

در این دور از گفت و گوها که در هتل کوبورگ وین برگزار می‌شود، ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز حضور دارد.

جان کری پیش از آغاز مذاکرات با هیات ایرانی گفت که امیدوار است توافق نهایی پیش از پایان مهلت مقرر به دست آید. او اضافه کرد که موضوع‌های سختی باقی مانده که باید به شدت روی آنها کار کرد. آقای کری گفت: «همه در پی آن هستیم که ببینیم بالاخره توافق نهایی اینجا در وین حاصل خواهد شد یا نه. من فکر می‌کنم همه دوست دارند در اینجا به توافق برسند اما ما باید روی موضوع‌های سختی کار کنیم.»

وزیر امور خارجه ایران که صبح شنبه به وقت محلی به وین رسید به خبرنگاران گفت که که اگر طرف مقابل حقوق مردم ایران را به رسمیت بشناسد، از جمله اینکه تحریم‌ها را همزمان با اقدامات بردارد، توافق امکان‌پذیر خواهد بود .

همزمان با گفت و گوهای ظریف و کری، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز وارد محل مذاکرات شد. او پیش از ورود به هتل، از روی متنی که نگارش آن را مقابل خبرنگاران تمام کرد، شروط فرانسه برای رسیدن به توافق جامع با ایران را برشمرد.

به گفته وزیر خارجه فرانسه، محدودیت مدت دار تحقیقات و تولید در برنامه هسته ای ایران، بازرسی سخت از سایتهای هسته ای که در صورت لزوم شامل سایت های نظامی نیز بشود و بازگشت خودکار تحریمها در صورت تخطی ایران از تعهداتش، شروط فرانسه برای رسیدن به توافق پایدار است.

آقای فابیوس پس از ورود به هتل محل مذاکرات، به همراه هیات فرانسوی با محمد جواد ظریف دیدار کرد.

نکته جالب توجه تحولات روز شنبه در وین، حضور غیرمنتظره یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در محل مذاکرات بود. آقای آمانو ساعتی بعد، هتل محل مذاکرات را ترک کرد.

آخرین‌ تلاش‌ها برای تکمیل نگارش متن توافق نهایی ایران و ۵+۱ در حالی دنبال می‌شود که مهلت دستیابی به توافق، در پایان روز نهم تیر ماه به اتمام می‌رسد. با وجود این، طرفین این احتمال را که مذاکرات چند روزی بیشتر ادامه پیدا میکند، رد نمی کنند.

XS
SM
MD
LG