لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

جان کری و ظریف برای پیوستن به مذاکرات اتمی عازم وین می‌شوند


جان کری و ظریف برای پیوستن به مذاکرات اتمی عازم وین می‌شوند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:19 0:00

کمتر از پنج روز مانده به مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران، وزیران خارجه ایران و آمریکا به منظور پیوستن به گفتگوهای جاری، طی روزهای جمعه و شنبه عازم پایتخت اتریش می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده که به دلیل آسیب‌دیدگی از ناحیه پا برای مدتی قادر به حضور در این گفتگوها نبود، روز جمعه واشنگتن را به مقصد وین ترک کرد.

خبرگزاری ایرنا نیز در گزارشی نوشت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران صبح روز شنبه به معاونان خود که مدتی است در وین در حال مذاکره برای تکمیل روند نگارش متن توافق جامع هستتند، خواهد پیوست.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، سوم آذر ۱۳۹۲ در ژنو سوئیس به توافقی اولیه برای حل پرونده هسته‌ای ایران دست یافتند، که قرار بود ظرف یک سال به توافق نهایی تبدیل شود. این مهلت بعداً تا پایان ماه ژوئن سال جاری (نهم تیر ماه ۱۳۹۴) تمدید شد.

طرفین قرار بود که تا یازدهم فرودین ماه به تفاهمی درباره چارچوب کلی توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یابند، که روز سیزدهم فرودین ماه این تفاهم در شهر لوزان سوئیس حاصل شد. طبق توافق دو طرف، مراحل ثبت و نهایی شدن توافق جامع باید پایان نهم تیر ماه سال جاری به پایان برسد.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران، با بیان این که یک متن اصلی وجود دارد و چندین ضمیمه، گفت «در هر کدام از اینها به درصدهای مختلف جلو رفته‌ایم.»

به گفته آقای عراقچی، «در خود متن اصلی توافق جامع، پیشرفت‌ها بهتر بوده است تا ضمایم؛ زیرا ضمایم درگیر جزییات بیشتری است و کار کمی مشکل‌تر است. به هر حال کار جریان دارد، و فعلا نمی‌شود بطور دقیق گفت که چقدر از کار مانده است.»

بنا بر اظهارات مقام‌های دو طرف مذاکره، همچنان اختلاف نظرهایی بر سر متن توافق باقی مانده است و از این رو احتمال دارد تا مهلت مقرر، توافق حاصل نشود. با این حال طرفین تاکید کرده‌اند که این تاخیر احتمالی، در صورت نیاز، تنها چند روز خواهد بود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت، اگر لازم باشد برای رسیدن به توافق نهایی سازگار با تفاهم سیاسی لوزان چند روز بیشتر مذاکره کنیم، حتما این کار را خواهیم کرد؛ همانطور که در بهار این کار را کردیم.

وزیر خارجه ایران نیز یک روز پیش از این اظهارات سخنگوی کاخ سفید، گفته بود اهمیت دستیابی به «توافق خوب و مناسب»، بیشتر از چند روز دیر یا زود شدن در زمان تعیین شده است.

وزیران خارجه ایران و آمریکا برای پیوستن به مذاکرات اتمی عازم وین می شوند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

برخی گزارش‌ها حاکی است، علاوه بر وزیران خارجه ایران و آمریکا، وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز برای حضور در مذاکرات وین طی روزهای شنبه و یکشنبه، اعلام امادگی کرده‌اند.

گفتگوها به منظور نگارش متن توافق جامع از دهم اردیبهشت ماه آغاز شد و آخرین دور آن، که انتظار می‌رود طولانی‌ترین دور گفتگوها پس از تفاهم سیاسی فروردین ماه باشد، از چهارشنبه هفته گذشته در وین آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG