لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

وزارت خارجه ایران: بازرسی‌های هسته‌ای استثنایی را نمی‌پذیریم


در حالیکه سخنگوی کاخ سفید بازرسی‌های گنجانده شده در توافقنامه هسته‌ای در دست تهیه با ایران را در تاریخ بی‌سابقه عنوان کرد، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که ایران بازرسی‌های غیرمتعارف از تاسیسات هسته‌ای خود را نمی‌پذیرد.

مرضیه افخم روز چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت، درباره خطوط قرمز ایران در بازرسی‌های هسته‌ای به خبرنگاران گفت: «تا قبل از تنظیم متن نهایی توافق جامع، هر بحث یا اظهار نظری قطعی محسوب نمی‌شود اما در زمینه بازرسی آن چه مسلم است ما تابع یک نظام غیرمتعارف و استثنایی نخواهیم شد.»

او اضافه کرد ایران صرفا در چارچوب پیمان ان.پی.تی عمل خواهد کرد و قاعده استثنا در مباحث هسته‌ای و بازرسی نخواهد داشت.

خانم افخم همچنین گفت که غنی‌سازی اورانیوم در خاک ایران پس از توافق هسته ای باقی خواهد ماند.

پیشتر، سخنگوی کاخ سفید با بیان این که آمریکا و جامعه جهانی نمی‌توانند به ایران اعتماد کنند، گفته بود که بازرسی‌هایی که بر اساس توافق هسته‌ای احتمالی از تاسیسات اتمی ایران انجام خواهد شد در تاریخ بی‌سابقه خواهد بود.

با این حال عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و عضو ارشد هیات مذاکره کننده ایران، سه‌شنبه شب در گفت و گویی با شبکه خبر گفت که ایران در این مذاکرات، هیچ نظام بازرسی فراتر از پروتکل الحاقی را نپذیرفته‌ است.

او البته اضافه کرد که این بازرسی‌های عنوان شده، چیز عجیبی نیست و حتی بدون توافق هسته ای و حتی بدون توافق ژنو نیز وجود داشته است. آقای عراقچی بازرسی‌ها از تاسیسات اتمی ایران را به عنوان یک عضو ان پی تی که موافقنامه پادمان را سال ها پیش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امضا کرده است، طبیعی و قانونی دانست. او البته تاکید کرد که پذیرش پروتکل الحاقی از سوی ایران تنها در گرو تصویب آن در مجلس شورای اسلامی است.

XS
SM
MD
LG