لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۵

کاخ سفید: بازرسی‌های گنجانده شده در توافق هسته‌ای، در تاریخ بی‌سابقه خواهد بود


کاخ سفید: بازرسی های هسته ای از ایران در تاریخ بی سابقه خواهد بود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

سخنگوی کاخ سفید با بیان این که آمریکا و جامعه جهانی نمی‌توانند به ایران اعتماد کند، بازرسی‌هایی که بر اساس توافق هسته‌ای احتمالی از تاسیسات اتمی ایران انجام خواهد شد را در تاریخ بی‌سابقه دانست.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، با بیان اینکه ایران سابقه طولانی در نادیده گرفته توافق‌های جهانی دارد و از این رو جامعه جهانی نمی‌تواند به ایران اعتماد کند، گفت: «اگر توافق نهایی هسته ای با ایران حاصل شود، شامل بازرسی‌هایی خواهد بود که در تاریخ بازرسی از تاسیسات هسته‌ای در جهان بی‌سابقه است.»

آقای ارنست در ادامه گفت که ایران سابقه طولانی در مخفی کردن فعالیت‌های هسته‌ای خود دارد، از این رو بازرسی‌ها تنها شامل تاسیسات هسته‌ای نخواهد بود.

او اضافه کرد: «به عنوان مثال، یکی از بازرسی‌هایی که ما بر آن در چارچوب مذاکرات هسته‌ای اصرار داریم، دسترسی بازرسان ما به تاسیسات تولیدی است که ما می‌دانیم در گذشته، بخش‌های مهمی از تاسیسات هسته‌ای در آنها تولید شده است.»

آقای ارنست ضمن اشاره به رفتار اخیر ایران در تنگه هرمز و حمایت از شبه نظامیان حوثی در یمن گفت که ایران نشان داده است که عامل بی‌ثباتی در منطقه است و برای همین است که جامعه بین‌المللی بر مهار برنامه هسته‌ای تهران تمرکز کرده است زیرا، به گفته آقای ارنست، «اگر ایران سلاح اتمی داشت آن را در اختیار حوثی‌ها قرار می‌داد.»

سخنگوی کاخ سفید در باره لغو تحریم ها علیه ایران گفت که حتی در صورتی که توافق نهایی هسته‌ای با ایران حاصل شود تنها تحریم‌هایی برداشته خواهند شد که در ارتباط با تاسیسات هسته‌ای ایران اعمال شده‌اند.

او تاکید کرد: « تحریم‌ها لغو نخواهند شد مگر آن که ایران گام‌های قابل تایید بردارد که نشان از رعایت توافق داشته باشد. رعایت توافق هسته ای به ایران فرصت می‌دهد از لغو برخی از تحریم‌ها سود ببرد. اما تنها تحریم‌هایی لغو می‌شوند که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران هستند و شامل تحریم‌هایی نخواهد شد که به حمایت ایران از تروریسم، توسعه تسلیحاتی و یا حقوق بشر مربوط هستند.»

این در حالیست که به گزارش ایرنا، مذاکره بین معاونین وزارت امور خارجه ایران با همتایان اروپایی برای تدوین توافق هسته‌ای نهایی که از روز پنجشنبه در شهر نیویورک در آمریکا آغاز شد، روز شنبه نیز ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG