لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

نگارش پیش‌نویس توافق جامع هسته‌ای در نیویورک ادامه یافت


عباس عراقچی در لوزان - آرشیو
عباس عراقچی در لوزان - آرشیو

نگارش پیش نویس توافق جامع هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، روز دوشنبه نیز ادامه یافت.

خبرگزاری ایرنا گزارش داد که عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران پس از وقفه‌ای یک روزه، از صبح دوشنبه ۱۴ اردیبهشت به وقت نیویورک نگارش پیش‌نویس متن توافق جامع را با هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سر گرفتند.

همزمان هیئت‌های کارشناسی نیز نشست خود را برای کار روی ضمیمه‌های توافق برگزار کردند. کار نگارش متن توافق جامع از دوم اردیبهشت در وین آغاز و از پنجشنبه گذشته در نیویورک دنبال شد.

از سوی دیگر، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در توییتر خود نوشت که نگارش متن توافق نهایی آهسته و پیوسته در حال پیشرفت است، کار مشکلی است و تعداد پرانتزها هنوز زیاد است.

پیش از آن، عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران هم گفته بود که اولین پیش‌نویس پر از موارد اختلافی و پرانتز خواهد بود که باید بعدا در مورد آنها تصمیم گیری شود.

عباس عراقچی در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران گفت طرف های درگیر نگارش این متن امیدوارند به رغم اینکه در برخی از مسائل هنوز اختلاف نظر وجود دارد، نسخه نهایی پیش از اتمام مهلت مذاکرات در سی ام ژوئن (نهم تیرماه) نوشته شود.

وی در واکنش به گفته مقامات واشنگتن که بازرسی‌هایی که بر اساس توافق هسته‌ای احتمالی از تاسیسات اتمی ایران انجام خواهد شد را در تاریخ بی‌سابقه دانسته بودند، گفت ایران به عنوان عضو پیمان نامه منع گسترش تسلیحات اتمی، بازرسی‌های آژانس را ‌پذیرفته است، اما «هیچ امتیاز خاصی‌نمی دهد.» وی بار دیگر خواستار لغو فوری همه تحریم‌های اقتصادی و مالی شد.

XS
SM
MD
LG