لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

عراقچی در پایان مذاکرات ایران و آمریکا: هنوز به فرمول مشترک نرسیده‌ایم


پایان سومین روز از گفتگوهای هسته‌ای ایران و آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

در پایان سومین روز مذاکرات ایران و آمریکا، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفت که طرفین هنوز به یک فرمول قابل قبول مشترک نرسیده اند.

هیات‌های مذاکره کننده ایران و آمریکا روز شنبه به سرپرستی معاونان وزرای خارجه دو کشور، برای سومین روز پیاپی با یکدیگر به گفت و گو نشستند.

در همین حال، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران پیش از ترک ژنو گفت که باور جدی دارد که رسیدن به توافق امکان‌پذیر است.

نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار صدای آمریکا در ژنو، از محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای، گزارش داد که مذاکرات روز سوم نیز همانند روزهای پیش به سرپرستی عباس عراقچی و مجید تخت روانچی از ایران و وندی شرمن و ویلیام برنز از ایالات متحده برگزار شد با این تفاوت که در این روز، هگا اشمید، دستیار مدیر سیاسی اتحادیه اروپا نیز حضور داشت.

عباس عراقچی شنبه شب پس از دیدار و گفتگو با هلگا اشمید، به اقامتگاه روسیه رفت تا با نمایندگان روسیه و چین پیش از آغاز دور دیگر گفتگوهای ۱+۵ دیدار کند.

سفرهای اروپایی محمد جواد ظریف و دیدارهایش با فرانک والتر اشتاین مایر و لوران فابیوس، وزرای خارجه‌ آلمان و فرانسه ، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا و همچنین دیدار دوجانبه با جان کری وزیر خارجه‌ آمریکا در ژنو و سپس در پاریس، اهمیت مضاعفی به گفتگوهای روز یکشنبه‌ معاونان وزاری خارجه‌ی ایران و ۱+۵ داده است.

ظریف همچنین تلفنی با وزرای خارجه روسیه و بریتانیا گفت و گو کرد.

محمد جواد ظریف صبح روز شنبه پیش از ترک ژنو به مقصد تهران این مذاکرات را «جدی، دقیق و صریح» برای رسیدن به نکاتی که «هنوز حل نشده» خواند و گفت: «در بسیاری موارد موضوعها روشن است و نیاز به تصمیم سیاسی است.»

وزیر خارجه‌ ایران همچنین با اشاره به اینکه راه حل در دسترس است و طرفین مذاکرات را با جدیت ادامه می‌دهند گفت‌: «مذاکره و فشار با هم قابل جمع نیست و موضوع هسته ای ایران فقط از طریق مذاکره قابل حل است. به روزهایی رسیدیم که طرفین دارند چانه زنی می‌کنند . اعتقاد جدی دارم راه برای رسیدن به یک راه حل کاملا هموار و قابل دستیابی است ولی نیاز به تصمیم جدی سیاسی دارد.»

در همین حال عباس عراقچی به خبرگزاری کیودو گفت که هنوز به هیچ فرمول قابل قبول مشترکی نرسیده ایم . عباس عراقچی به ضمانت‌های اجرایی مورد نیاز طرفین اشاره کرده و گفته است: «کار ما رسیدن به توافقی است که با دوام و قابل اعتماد و اتکا برای همه‌ی طرفین باشد.»

قرار است از فردا دور جدید مذاکرات معاونان وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ برگزار شود.

میزان غنی‌سازی اورانیوم، نحوه لغو تحریم‌ها و فعال ماندن برخی تاسیسات اتمی ایران از اختلافات باقی مانده است. آقای عراقچی گفته است که طرفین به دنبال تضمین‌هایی برای توافق اجرایی هستند.

XS
SM
MD
LG