لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۸

تهران در آلماتی پاسخ های مطرح در مسکو را تکرار کرد


مذاکرات میان قدرت های جهان و ایران در مورد یافتن راه حلی برای اختلاف ناشی از برنامه اتمی جنجال برانگیز تهران ، امروز، جمعه ، با نشانه هائی حاکی از پیشرفتی ناچیز همراه بود.

یک دیپلمات غربی که خواسته است معرفی نشود در نخستین روز این مذاکرات در آلماتی قزاقستان گفت ایران «پاسخی روشن» به پیشنهادهائی نداده است که در ماه فوریه توسط گروه کشورهای موسوم به ۱+۵ در آخرین دور مذاکرات عرضه شده بود.

اقدام ایران برای بستن یک مرکز اتمی و رها ساختن انباری از اورانیوم غنی شده، در ازای مجاز شناخته شدن داد و ستد در مورد بعضی از اقلامی که فعلا تحت تحریم های بین المللی است، بخشی از این پیشنهادهاست.

به گفته این دیپلمات غربی، ایران پاسخ هائی را تکرار کرده است که سال گذشته در مسکو ارائه داد، و به نتیجه ای منجر نشد.

یک سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران خواستار "اعتماد سازی گام به گام" و "مطمئن ساختن جامعه بین المللی ازعلاقمند نبودن و دنبال نکردن برنامه ای برای تسلیحات اتمی" شد.

پنج کشور اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، در مذاکرات دو روزه با ایران شرکت دارند.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، در گزارش خود از آلماتی می گوید مذاکرات امروز، که به مذاکرات آلماتی ۲ شهرت یافته است، در دو نوبت صبح و عصر انجام گرفت و هر جلسه حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید.
به گزارش همین خبرگزاری دوطرف توافق کرده اند فردا، شنبه، نیز به گفتگوها ادامه دهند.

سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد تهران روز پنجشنبه از قدرت های جهان خواستار به رسمیت شناختن حق ایران برای غنی سازی اورانیوم شده بود.

خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارش داد که ایران خواستار «چارچوبی» جدید برای مذاکرات شده است.

علی باقری معاون مذاکره کننده ارشد تهران به این خبرگزاری گفت تهران «پیشنهادهائی مشخص ۰۰۰ برای شروع دور جدیدی از همکاری» ارائه داده است.

اما دیپلمات های غربی به خبرنگاران گفتند پاسخ ایران مبهم است.

آمریکا و متحدانش تهران را به ذخیره کردن اورانیوم غنی شده در چارچوب برنامه ای پنهانی برای ساختن بمب اتمی متهم کرده اند. تهران تاکید می کند که برنامه اتمی اش مسالمت آمیز است.

یک مقام آمریکائی روز چهارشنبه گفت قدرت ها خواستار پاسخی «سازنده و اساسی» از سوی ایران به پیشنهادهایشان هستند.

این مقام تاکید کرد که پرزیدنت اوباما دیپلماسی را ترجیح می دهد، اما «تمامی گزینه ها» را برای مقابله با هرگونه وضعیتی باز گذاشته است.
XS
SM
MD
LG