لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

خبرگزاری جمهوری اسلامی: تمرکز ایران بر «رفع تحریم‌ها، راستی‌آزمایی، و دریافت تضمین‌ها» است


مذاکرات هسته‌ای وین - آرشیو
مذاکرات هسته‌ای وین - آرشیو

خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران می‌گوید این تیم با تمرکز بر چهار حوزه «رفع تحریم‌ها، راستی‌آزمایی، دریافت تضمین‌ها و موضوع هسته‌ای» برای هشتمین دور از گفت‌وگوها به وین رفته است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا - روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن با اعلام این خبر گزارش داد که تیم مذاکره‌کننده ایران «در هماهنگی کامل با نهادهای عالی کشور» به وین سفر کرده و قرار است علی باقری کنی، رئیس این تیم ظهر امروز در وین با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک مذاکرات، ملاقات کند.

از سویی، گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار آن شدند که او نظر آنها را در مورد بازگشت احتمالی مجدد به توافق هسته‌ای با ایران لحاظ کند؛ و اگر چنین نشود آنها سعی خواهند کرد مانع بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران شوند.

به گزارش نشریه پولیتیکو، تاریخ این نامه دوشنبه است و پیش‌نویس آن را سناتور تد کروز تهیه کرده است. آنها در بخشی از نامه خود با بیان این که رئیس جمهوری دارای تعهدات قانونی برای اجازه دادن به سناتورها برای مشارکت پررنگ در این باره است، نوشته‌اند: «ما متعهد هستیم که از طیف وسیعی از گزینه‌ها و اهرم‌های موجود در اختیار سناتورها استفاده کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که شما به این تعهدات عمل می‌کنید.»


خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه ۱۵ بهمن در گزارشی اعلام کرده بود دولت جو بایدن با هدف احیای توافق هسته‌ای برجام، لغو برخی تحریم‌های برنامه هسته‌ای ایران را از سر گرفته است.

مقامات دولت جو بایدن بارها گفته‌اند که دیپلماسی بهترین مسیر برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای است. آنها می‌گویند در صورت شکست مذاکرات به گزینه‌های دیگری رو می‌آورند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هم در کنفرانس خبری روز دوشنبه ۱۶ بهمن، گفت در صورتی که طرفین مذاکرات بتوانند در وین به نتیجه برسند ایران باید به تعهدات خود طبق برجام ۱۳۹۴ عمل کند و یکی از آنها تغییرات در چند تأسیسات و خارج کردن اورانیوم مازاد فرای درجه خلوص و میزان تعیین شده است.

XS
SM
MD
LG