لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۰

مذاکرات ایران و آمریکا با «پیشرفت هایی» پایان گرفت


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه به سه روز مذاکرات هسته در سویس پایان دادند و مقامات دو طرف می گویند پیشرفت هایی صورت گرفته است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت « بحث های فشرده پیشرفت داشت»، اما یاد آور شد برای رسیدن به چارچوب تواف در حالی که ضرب الاجل پیشنهادی در پایان مارس نزدیک می شود، چالش هایی باقی است.

به گزارش رسانه های دولتی ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه گفت تهران در حالی که با شفافیت بیشترموافق است، پیشنهاد پایان برنامه هسته ای را نخواهد پذیرفت.

ایران گفته است به عنوان بخشی از توافق، می خواهد تحریم های بین المللی لغو شود.

کری قرار بود از سویس به عربستان سعودی برود و انتظار می رود در آنجا درباره تحولات برنامه هسته ای ایران و دیگر مسائل با اعضای شورای همکاری خلیج فارس رایزنی کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، آقای کری گفت اگر توافقی که درباره آن مذاکره می شود موفق شود، هدف صلح جویانه باقی ماندن برنامه هسته ای ایران، به دست خواهد آمد.

ایران و پنج عضو دائمی شورای امنیت به علاوه آلمان در تلاش هستند تا ضرب الاجل ۳۱ مارس چارچوب توافق را که باید تا اول ژوئیه قطعی شود، تکمیل کنند.

یک مقام ارشد امریکایی گفت ایالات متحده در روزهای آینده اسرائیل را از چگونگی مذاکرات آگاه خواهد ساخت و باراک اوباما تاپایان مارس این موضوع را که آیا مذاکرات ارزش دارد ادامه یابد یا نه، ارزیابی خواهد کرد. او گفت اعضای ۵ بعلاوه یک بیشتر با آنچه لازم است برای ادامه مذاکرات صورت گیرد ، موافق هستند.

به گزارش رسانه های ایران، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه گفت ایران توافق را فقط در یک «شیوه یک مرحله ای» قبول خواهد کرد.او یاد آور شد « تمام جرئیات باید روشن و بدون ابهام باشد.

XS
SM
MD
LG