لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۴

ایران خواستار حضور دیگر اعضای ۱+۵ در مذاکرات اتمی وین شد


مذاکرات دو روزه اتمی با ایران که در وین روز سه شنبه آغاز شد، به گفته مقامات ایرانی برای حضور نمایندگان گروه ۱+۵ (مدیران سیاسی) یک روز دیگر تمدید شد.

روز چهارشنبه، جواد ظریف با جان کری، وزیرخارجه آمریکا و کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین دیدار و گفتگو می کند.

قرار بود این مذاکرات روز چهارشنبه پایان یابد، اما خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا به نقل از آقای ظریف گزارش داد که به درخواست ایران، دیگر مذاکره کنندگان گروه ۱+۵ نیز در این دور گفتگوها شرکت خواهند کرد. او روز چهارشنبه پیش از دیدار با جان کری گفت: «پنج شنبه هم جلسه ای با مجموعه کشورهای ۱+۵ در حد مدیران سیاسی خواهیم داشت، زیرا معتقدیم حضور همه اعضای ۱+۵ برای رسیدن به راه حل ضروری است و ما می توانیم از این فرصت برای رسیدن به نقطه مشترک استفاده کنیم.»

آقای ظریف گفت در مذاکرات روز سه شنبه که در سطح معاونان برگزار شد، «بحث های جدی صورت گرفت البته تاکنون به یک جمع بندی مشترک نرسیده ایم.»

در همین حال خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از یک «مقام ارشد» آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده درباره تمدید مدت گفتگوهای اتمی با ایران صحبت نمی کند.

مهلت شش ماهه گفتگوهای اتمی با ایران روز ۲۹ تیر ماه به پایان می‌رسید و دو روز مانده به آن، طرفین با اذعان به باقی ماندن شکاف‌های عمیق، توافق کردند گفتگوها را برای یک دوره چهار ماهه دیگر، یعنی تا ۳ آذر ۱۳۹۳ و سالگرد توافق موقت هسته‌ای ژنو، تمدید کنند.

آقای ظریف با ابراز خوش بینی در مورد رسیدن به توافق جامع اتمی گفته است: «همه معتقدند موضوع هسته ای ایران قابل حل است.»

XS
SM
MD
LG