لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

بابک زنجانی بازداشت شد


به گزارش رسانه های ایران، بابک زنجانی سرمایه دار جنجالی ایران عصر دوشنبه بازداشت شده است.
روز یکشنبه خبرگزاری فارس از «مفتوح بودن پرونده بابک زنجانی» خبر داده بود. قبلاً نیز تعدادی از نمایندگان مجلس خواهان برخورد با فساد مالی بابک زنجانی شده بودند.

به گزارش رسانه ها نام بابک زنجانی چند سال است که به عنوان یکی از چهره های اصلی پرونده های اقتصادی جنجالی ایران در میان آمده است، و رسانه ها از جمله به بیش از دو میلیارد دلار بدهی وی به وزارت نفت اشاره کرده اند.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران دوم دسامبر، به نقل از حبیب آقاجری، یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گزارش کرد که این کمیسیون برای حل مسئله فروش نفت و اختلاف های پیش آمده در این مورد با بابک زنجانی دیدار و گفتگو کرده است. وی گفته بود«کمیسیون انرژی تاکنون با حضور مسئولان مختلف وزارت نفت و خود آقای بابک زنجانی جلساتی در مورد اختلاف‌های پیش آمده در خصوص فروش نفت و بدهی زنجانی به وزارت نفت داشته، اما نتایج نهایی هنوز حاصل نشده است.»

سایت الف نیز در همان زمان از ارسال یک گزارش ٧٠٠ صفحه ای از معاملات نفتی و ضمانت اخذ شده از شرکت متعلق به بابک زنجانی به مجلس خبر داده بود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز ١٩ شهریور سال جاری گفته بود بابک زنجانی بیش از ٢ میلیارد دلار حاصل از فروش نفت ایران به خزانه دولت بدهکار است. بابک زنجانی نیز یک روز پس از اظهار نظر وزیر نفت دولت جدید ایران ضمن تکذیب اظهارات آقای زنگنه، ادعا کرده بود: «عدم انتقال پول وزارت نفت به ایران به من ارتباطی ندارد.» او گفته بود این پول در حساب شرکتی وابسته به وزارت نفت در خارج از کشور است و عدم انتقال آن به وزارت نفت به او ارتباطی ندارد.

زنجانی گفته است به افتتاح حساب برای یکی از شرکت های وابسته به وزارت نفت در یک بانک مالزیایی کمک کرده، زیرا این شرکت نفتی ایران به دلیل تحریم ها برای نقل و انتقالات پولی خود نمی توانسته در خارج از کشور حساب افتتاح کند و بنابراین به درآمد حاصل از فروش محصولات خود دسترسی نداشته است.

نام بابک زنجانی در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا ذکر شده و از وی به عنوان یکی از حلقه های اصلی عقد معامله های نفتی ایران و انتقال پول حاصل از فروش نفت به داخل کشور نام برده شده است.
وزارت دارایی ایالات متحده نیز ۷ ماه پیش نام بابک زنجانی را به فهرست ایرانیان تحت تحریم های آمریکا قرار داد. آمریکا بابک زنجانی را به پولشویی و دور زدن تحریم های اقتصادی علیه ایران متهم کرده است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته بود پیگیری تخلفات در واریز درآمدهای نفتی به خزانه دولت از جمله اولویت های اوست و وی قصد دارد با کمک مجلس این مطالبات را پیگیری کند.

دو ماه پیش نیز بار دیگر نام بابک زنجانی، در مرکز اختلافات بین محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران قرار گرفت و طرفین یکدیگر را به بهره گیری از زنجانی و تسهیل معاملات اقتصادی پرسود متهم کردند.

روز ۲۷ آبان سال جاری اعلام شد تفاهم نامه میان هیات مدیره تامین اجتماعی با بابک زنجانی لغو شده است، و خبرگزاری فارس از یک مقام مسئول در تامین اجتماعی نقل کرد که این سازمان با لغو این تفاهم نامه پیگیر بازگرداندن اسنادی است که از سازمان تامین اجتماعی خارج شده و در اختیار بابک زنجانی قرار گرفته است.

این تفاهم نامه شامل معامله ٣.٥ میلیارد یورویی بابک زنجانی برای تامین اجتماعی بود که از سوی سعید مرتضوی، مدیر عامل وقت این سازمان با این میلیاردر ایرانی عقد شده بود تا چند شرکت تامین اجتماعی را خریداری کند.
XS
SM
MD
LG