لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

بازرگان ایرانی اتهام اتحادیه اروپا را رد کرد


یک بازرگان ایرانی که اتحادیه اروپا وی را ناقض تحریم ها علیه ایران معرفی کرده است ضمن تکذیب هر گونه تخلفی می گوید بانک و دیگر شرکت های او با دولت ایران کار نکرده اند.

خبرگزاری رویترز اظهارات بابک زنجانی را نقل می کند که امروز، یکشنبه، به فاصله یک روز پس از به اجرا گذاشته شدن تحریم ها، در مصاحبه ای در دفتر کارش در آسمانخراشی واقع در دبی به این خبرگزاری گفته است "این یک اشتباه" است.

وی می گوید نه بانکی که به نام First Islamic Bank در مالزی دارد، و نه بیش از ۶۰ شرکت دیگر او، هیچگونه خلافی مرتکب نشده اند.

بر اساس تحریم های جدید، که در ماه اکتبر مورد موافقت اتحادیه اروپا قرار گرفت، زنجانی مشمول "ضوابطی محدود کننده " شده است که شرکت های اتحادیه اروپا را از معامله با شرکت ها و یا افراد درگیر در ارتباط با ایران منع می کند.

ممنوعیت در نقل و انتقال های مالی، منع فروش تجهیزات حمل و نقل و فولاد به ایران، و نیز منع واردات گاز طبیعی از ایران بخشی از تحریم هاست که هدف آن واداشتن ایران به محدود کردن فعالیت های اتمی است. این تحریم ها علاوه بر تحریم هائی است که پیشتر در مورد واردات نفت از ایران وضع شده است.

در تحریم های جدید مصوب اتحادیه اروپا از زنجانی به عنوان "یک تسهیل کننده کلیدی در معاملات نفتی ایران و انتقال پول های نفتی به ایران" نام برده شده است، و بانک او ( First Islamic Bank ) متهم است که وسیله ای برای انتقال پرداخت های نفتی بوده.

زنجانی می گوید ماهیت پیچیده معاملات شرکت های او، که با مبالغی کلانی سروکار دارند، ممکن است مقامات اتحادیه اروپا را گمراه کرده باشد. او می گوید "من گذرنامه ایرانی دارم و مبالغ کلانی پول برای شرکت هایم در نقاط مختلف جهان می فرستم. ممکن است آنها خیال کرده باشند که ما درگیر توطئه، و یا کاری سری هستیم".

زنجانی می گوید ۶۴ یا ۶۵ شرکت در گروه عملیاتی او هستند که بخش هایی نظیر لوازم آرایشی، مواد غذائی، نفت و هواپیمائی را دربر می گیرند. وب سایت گروه Sorinet او حاوی دستکم اسامی دوازده شرکت است که بیشترشان در امارات متحده عربی، و تعدادی نیز در ترکیه قرار دارند.

وی تکذیب می کند شرکت نفتی اش به نام International Safe Oil ، که روز شنبه در فهرست شرکت های مشمول تحریم قرار گرفت، معامله ای با صنعت نفت ایران داشته است.

زنجانی گفت: "دلم می خواهدبه من نشان دهند چگونه برای ایران کار می کردم. به عنوان مثال می گویند ما با صنعت نفت ایران ارتباط داریم . گرچه من صاحب یک شرکت نفتی هستم ، اما این شرکت هیچگونه ارتباطی با ایران ندارد. ما در عراق کار می کنیم".

وی گفت: "من یک ایرانی هستم. اگر درخواست کمک کرده بودند ممکن بود کمک می کردم، اما هیچگاه چنین درخواستی نکرده اند. من فقط تجارت شخصی ام را انجام می دهم".

وی می گوید تا به حال از مشتریانش بابت نام برده شدن از او در فهرست تحریم ها واکنشی منفی ندیده است.

زنجانی گفت: "ما حمایت مالی از دولت ایران دریافت نمی کنیم اما نام بردن از ما برای شهرت مان خوب نیست".

تهران می گوید برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصدی صلح آمیز است، اما اتحادیه اروپا و آمریکا که به ایران در مورد برنامه ریزی برای دسترسی به قابلیت تولید تسلیحات اتمی مظنون هستند، امیدوارند تحریم ها ضمن جلوگیری از دسترسی تهران به این توانائی ایران را به اقداماتی تشویق کند که به مصالحه در سر میز مذاکرات منجر شود.
XS
SM
MD
LG