لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۷

گری سیمور از ریاست گروه مخالف توافق اتمی ایران کناره گیری کرد


گری سیمور از ریاست گروه مخالف توافق اتمی ایران کناره گیری کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

رییس نهادی که مخالف توافق اتمی جامعه جهانی با ایران بود، به این دلیل که با مفاد توافق حاصل شده همسو است، از سمت خود استعفا داد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، گری سیمور مشاور پیشین باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، اعلام کرده است که پس از مطالعه دقیق مفاد توافق به این نتیجه رسیده است که این توافق در راستای منافع ملی آمریکاست.

آقای سیمور، تا پیش از استعفا ریاست گروه مخالف گفتگوهای هسته‌ای با ایران و توافق ناشی از آن، موسوم به «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» را بر عهده داشت. جوزف لیبرمن، عضو پیشین مجلس سنا از حزب دموکرات به عنوان رییس جدید این گروه انتخاب شده است.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، آقای لیبرمن، توافق حاصل شده را «توافقی بد» می‌داند و از نمایندگان کنگره می‌خواهد آن را به نحوی رد کنند که رئیس جمهوری نتواند مصوبه آنها را وتو کند.

گری سیمور در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت علت این تصمیم او مبتنی بر مطالعه دقیق مفاد توافق بوده است، زیرا در عمل از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی جلوگیری می کند.

به گفته آقای سیمور «دو دلیل برای اینکار بود: ابتدا، برپایه این توافق ایران نمی‌تواند عملا به مدت ۱۵ سال در سایت‌های اعلام شده هسته‌ای خود به مواد سوختی به منظور تولید سلاح اتمی دست پیدا کند. دوم این که، بر اساس این توافق، یک ساز و کار نظارتی قوی وجود دارد که در صورت بر ملا شدن نقض مفاد این توافق توسط ایران، تحریمهای بین المللی دوباره اعمال خواهد شد.»

وی که هم اکنون استاد روابط بین الملل در دانشگاه هاروارد است، همچنین افزود که در ایالات متحده به علت وجود آزادی بیان که مناظره‌های عمومی را امکان‌پذیر کرده است، موافقان توافق با راه اندازی کارزار تبلیغاتی و نامه نگاری، و مخالفان هم با استفاده از تبلیغات تلویزیونی دیدگاه خود را ارائه می‌کنند.

گری سیمور در ادامه گفتگو با صدای آمریکا با بیان این که نظرات جدید خود را در مورد موافقت با توافق به دست آمده ارائه خواهد کرد، گفت «هم اکنون درباره توافق حاصل شده مناظره فعالی در آمریکا در جریان است. معتقدم که باید این مناظره به صورت متمدانه و مبتنی بر مستندات ادامه یاید و مخالفین و موافقین باید از ارائه ادعاهای افراطی پرهیز کنند. در نهایت این مردم آمریکا و کنگره است که درباره این توافق تصمیم خواهند گرفت.»

مخالفان توافق هسته‌ای با ایران، که برخی از آنها از لابی‌های طرفدار اسرائیل هستند، با راه اندازی کارزار تبلیغاتی پر هزینه‌ای، از نمایندگان کنگره می‌خواهند توافق ۲۳ تیر ماه بین جامعه جهانی و ایران را تایید نکنند.

XS
SM
MD
LG