لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۳

کمپین ایرانیان خارج از کشور در حمایت از توافق هسته‌ای وین


کمپین ایرانیان خارج از کشور در حمایت از توافق هسته‌ای وین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

جمعی از ایرانیان ساکن خارج از کشور روز شنبه ۱۵ آگوست (۲۴ مرداد ماه) در نقاط مختلف جهان مراسمی را برای دفاع از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی برگزار کردند.

گروه حامیان توافق، طی ۱۳ روز گذشته موفق شده‌اند مقدمات تجمع روز شنبه را در حدود ۱۰۰ شهر کوچک و بزرگ کشورهای مختلف دنیا فراهم کنند. این گروه که با هشتگ #SupportIranDeal در شبکه‌های مجازی اطلاع‌رسانی می‌کنند، روز پانزدهم آگوست را «روز جهانی صلح برای ایران» نامیده‌اند.

علی عبدی فعال مدنی ساکن آمریکا و یکی از مشارکت‌کنندگان در این کمپین به صدای آمریکا گفت که ایده اولیه این کمپین گسترده از سوی تعدادی از دانشجویان و فعالان مدنی ایرانی طرح شده که در کشورهای مختلف دنیا زندگی می‌کنند. او این حرکت را کاملا خودجوش و برگرفته از علاقه به ایران و ایرانیان می‌داند که هیچ هدف و انگیزه سیاسی در دفاع یا مخالفت از حکومتی در آن راه ندارد.

آقای عبدی گفت: «می‌دانستیم که زورمان زیاد نیست، اما امیدمان زیاد بود و هست. هدف اصلی از این حرکت رساندن پیام موافقت ایرانیان با توافق هسته‌ای به گوش کنگره آمریکاست تا از رد کردن آن خودداری کند. خیلی رویایی به این موضوع نگاه نمی‌کنیم و می‌دانیم که حمله به عراق به رغم تظاهرات میلیونی در نیویورک انجام شد اما دغدغه وطن و منافع ایران باعث می‌شود تا هرچه در توان داریم انجام دهیم.»

این فعال مدنی استقبال از حرکت گروه حامیان توافق را منحصر به جوانان و دانشجویان ایرانی نمی‌داند و خبر می‌دهد که ایرانیان بسیاری از هر سن و شغلی به آن روی خوش نشان داده‌اند و تعداد قابل توجهی شهروندان غیرایرانی نیز از این حرکت استقبال کرده‌اند.

اما این حرکت با برخی انتقادات و مخالفت‌ها نیز در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است. برخی عنوان کرده‌اند که این حرکت گسترده نمی‌تواند خودجوش و بدون حمایت بنیاد یا گروه خاصی برنامه‌ریزی شده باشد.

علی عبدی در پاسخ به این انتقاد، ضمن تاکید بر مستقل و غیرسیاسی بودن این حرکت توضیح داد: «دلیل استقبال گسترده از این فراخوان طی یک زمان نسبتا کوتاه این است که ایرانیان برای دفاع از توافق از انگیزه‌ای قوی برخوردارند. وقتی رئیس‌ جمهوری آمریکا به صراحت می‌گوید که آلترناتیو توافق، جنگ است، ایرانیان برای دفاع از صلح انگیزه‌ای قوی پیدا می‌کنند.»

به گفته فعال مدنی ساکن آمریکا «تا همین جا هم تحریم‌ها با نقض حقوق شهروندان ایرانی آسیب‌های زیادی به آنها وارد کرده است. تحریم‌ها در واقع تنبیه دسته‌جمعی مردم ایران بوده است و حاضران در برنامه روز شنبه شاید خود ساکن ایران نباشند اما خانواده و دوستانشان به طور مستقیم با این موضوع مواجهند.»

او احتمال تفسیر شدن این حرکت جمعی به نفع جمهوری اسلامی و فراموشی مواردی مانند نقض حقوق بشر و مطالبات کنشگران مدنی را منتفی دانست و گفت: «پیام این کمپین روشن است و دفاع از توافق هسته‌ای در زمان حاضر را بسیار مهم و حیاتی می‌داند. ما با جنگ مخالفیم و طرفدار صلح هستیم. بسیاری از فعالان این کمپین سوابق روشنی در اطلاع‌رسانی نقض حقوق بشر در ایران دارند. محکوم کردن نقض حقوق بشر هیچ وقت فراموش نمی‌شود و در مقابل دفاع از توافق هم قرار نمی‌گیرد.»

این برنامه در سیاتل آمریکا پیش از سایر نقاط دنیا برگزار شده است، اما حامیان توافق امیدوار هستند که با برگزاری تجمع‌های پرتعداد خود در روز شنبه، و تهیه فیلم و عکس از آنها، بر تصمیم کنگره آمریکا تاثیر بگذارند.

* در صورتی که از این مراسم عکس گرفتید، می توانید تصاویر خود را از طریق آدرس ایمیل farsi@voanews.com برای ما ارسال کنید.

XS
SM
MD
LG