لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

وزارت امور خارجه ایران: برای مقابله با نقض برجام، طرح هایی آماده کرده ایم


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که تهران طرح هایی برای مقابله با نقض احتمالی برجام از سوی آمریکا دارد.

بهرام قاسمی روز دوشنبه یکم آذر در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره تصویب طرحی در مجلس نمایندگان آمریکا برای ممنوعیت فروش هواپیمای مسافربری به ایران گفت که این طرح هنوز برای تصویب در سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا به زمان زیادی نیاز دارد.

آقای قاسمی اما تاکید کرد که اگر این تحولات بر خلاف برجام پیش برود، ایران دست به اقداماتی برای مقابله با آن خواهد زد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه به دلیل اختلاف نظرهای سیاسی در داخل آمریکا طرح‌های بسیاری برای مقابله با برجام در کنگره آمریکا به تصویب رسیده اما به مرحله اجرای قانونی نرسیده اند، گفت که اگر چنین طرح‌هایی به صورت قانون درآیند و اجرایی شوند، جمهوری اسلامی نیز طرح هایی را آماده کرده است که به ترتیب اجرا می‌کند.

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند، هفته گذشته طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن از فروش بیش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ به ایران جلوگیری می شود.

ایران که سال‌ها تحت تحریم فروش هواپیماهای مسافربری از سوی آمریکا قرار داشته است، پس از رسیدن به توافق جامع اتمی با فرمان باراک اوباما و مجوز وزارت خزانه داری آمریکا، امکان آن را یافت که با شرکت‌های بوئینگ و ایرباس برای خرید هواپیما مذاکره و توافق کند.

قانونگذاران آمریکایی می‌خواهند در مصوبه خود مانع تسهیلات دولت آمریکا برای فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران شوند. در مقابل، دولت باراک اوباما که تنها چند هفته به پایان آن باقی مانده، بارها گفته است رئیس جمهوری آمریکا چنین مصوبه‌ای را وتو خواهد کرد. این در حالیست که احتمال دارد که با آغاز به کار دولت دونالد ترامپ، مصوبات کنگره علیه برجام به مرحله اجرایی برسد.

در همین رابطه، کنت واینستین، از اعضای هیات رئیسه رسانه‌های دولتی آمریکا و مدیر عامل اندیشکده هادسن در گفت و گو با ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا درباره رویکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در قبال ایران گفت که ایران باید خود را برای تعامل با رئیس جمهوری جدید آمریکا آماده کند.​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG