لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

وزارت خارجه ایران: گزارش بان کی مون مغرضانه و نامتوازن است


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گزارش شش ماهه دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را "نامتوازن و جانبدارانه" ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا بهرام قاسمی روز دوشنبه ۲۸ تیر گفت گزارش بان کی مون تحت فشار آمریکا تنظیم شده و "با روح و متن برجام و حتی قطعنامه ۲۲۳۱ متعارض است.

او گزارش های دوره ای دبیرکل سازمان ملل متحد را رویه ای "اداری و تکراری" خواند که صرفا جنبه توضیحی دارد و عاری از جنبه اجرایی است. قاسمی گفت اشاره گزارش بان کی مون به "کوتاهی های آمریکا و طرف های غربی در عمل به تعهداتشان در برجام" گامی مثبت است که نباید از آن به سادگی عبور کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی گزارش فوق به آزمایشات موشکی ایران را "اقدامی کاملا مغرضانه و جانبدارانه" توصیف کرد.

قاسمی گفت ایران تاکید می کند که موشکهای بالستیک این کشور "برای حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده و لذا در حیطه صلاحیت قطعنامه ٢٢٣١ قرار نمی گیرند و جمهوری اسلامی ایران به هیچ کسی اجازه حتی اظهار نظر در مورد سیستم دفاعی خود را نمی دهد."

او گفت پایداری برجام مستلزم همکاری همه طرف ها در پای بندی به تعهداتشان و اقدام حرفه ای نهادهایی نظیر سازمان ملل متحد است.
قاسمی گفت ایران به تعهداتش پایبند است و "در صورت عدم پایبندی طرف مقابل ،اقدام مقتضی متقابل را به عمل خواهد آورد."

ظریف: نمره آمریکا در اجرای برجام پایین است

همزمان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: " برجام باید در ظرف زمانی خودش ارزیابی شود." او گفت مذاکرات برجام برای توافق اولیه در دولت یازدهم و در اوج اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران آغاز شد." او گفت "نمی گویم برجام فتح الفتوح است اما می گویم سندی کاملا قابل دفاع است؛ اگر بخواهیم به برجام نمره بدهیم حتما با توجه به ظرف زمانی و شرایط بین المللی نمره بسیار خوبی می گیرد اما اگر بخواهیم به نحوه اجرای امریکایی‌ها نمره بدهیم احتمالا نمره پایینی می گیرد."

محمدجواد ظریف روز دوشنبه در مسیر پرواز به تهران از سفر قزاقستان ضمن متهم کردن آمریکا به "بعدعهدی" گفت پیشتر در گفت و گوی تلفنی با بان کی مون به او گفته بود که از "ورود غیرکارشناسانه به برخی مسائل سبب تخریب برجام نشود."

پیشتر در هفته گذشته بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش محرمانه شش ماهه خود به شورای امنیت، که توسط خبرگزاری رویترز مشاهده شد گفت آزمایش های موشکی بالستیک ایران "با روحیه سازنده توافق اتمی میان تهران و قدرت های غرب همراستا نیست ولی تصمیم گیری درباره این که توافق نقض شده یا نه برعهده شورای امنیت است."

شبکه خبری فاکس نیوز نیز چند روز قبل به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا خبر داد که یک آزمایش موشکی بالستیک ایران طی روزهای گذشته با شکست مواجه شده است.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، ایران یک موشک بالستیک را که با الهام از موشک های دوربرد موسادان کره شمالی تولید شده، ۲۲ تیر(۱۲ ژوئیه) در حوالی شهر سامان در نزدیکی اصفهان به آزمایش گذاشت اما موشک لحظاتی پس از پرتاب منفجر شد.

XS
SM
MD
LG