لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

واکنش‌های متفاوت به جمع‌آوری ۶ هزار سانتریفیوژ در تاسیسات هسته‌ای نطنز


نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی در تاسیسات هسته‌ای نطنز
نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی در تاسیسات هسته‌ای نطنز

جمع‌آوری شش هزار سانتریفیوژ در تاسیسات هسته‌ای نطنز مورد اعتراض اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و آن را "تخلف" دانست.

عصر روز شنبه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از تاسیسات هسته‌ای نطنز که مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن نام دارد، بازدید کردند اما برداشت نمایندگان این کمیسیون از اقدامات انجام گرفته متفاوت است.

اسماعیل کوثری معتقد است که چون جمع‌آوری سانتریفیوژها پیش از آغاز به کار "تیم نظارت‌کننده بر روند اجرای برجام" انجام شده، تخلف است و مجلس آن را گزارش خواهد کرد.

اما عباسعلی منصوری‌ آرانی تخلف سازمان انرژی اتمی را "بی‌اساس" خوانده است. او توضیح داده که حدود ۶ هزار سانتریفیوژ غیرفعال جمع‌آوری شده‌ و "در صورت عملی شدن تعهدات طرف مقابل" ایران با "با ۵۰۶۰ سانتریفیوژ در نطنز و ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو" به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

منصور حقیقت‌پور دیگر عضو این کمیسیون نیز بازدید از نطنز را گام نخست نظارت مجلس دانسته و عنوان کرده که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران باید هر ۳ ماه یک‌بار به کمیته نظارتی مجلس گزارش بدهد و این کمیته نیز هر ۶ ماه یک‌بار گزارشی تهیه خواهد کرد.

علاوه بر کمیته نظارتی مجلس، یک گروه نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای توسط شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده است.

در روزهای اخیر مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده‌اند که اگر پرونده پی‌ام‌دی(ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی) ایران باز بماند، ایران اجرای توافق هسته‌ای را متوقف خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG