لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۹

صالحی: وارد جمع فروشندگان خدمات غنی سازی اورانیوم شدیم


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که با توافق فروش سوخت غنی ‌سازی شده به روسیه، ایران به "کلوپ فروشندگان خدمات غنی سازی اورانیوم در جهان" وارد شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی درباره توافق صورت گرفته میان ایران و روسیه توضیح داد: " حدود ۹ تن اورانیوم غنی سازی شده به روس‌ها می‌فروشیم، پول غنی شدن تبدیل و ماده اولیه‌اش را می‌گیریم و ما به ازای آن ۱۴۰ تن اورانیوم طبیعی وارد می کنیم که رقم بسیار بالایی است."

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به تازگی سند رفع ممنوعیت و محدودیت همکاری هسته‌ای با ایران را امضا کرده است.

او که برای شرکت در اجلاس سران گازی به تهران سفر کرده بود، بلافاصله به دیدار رهبر جمهوری اسلامی ایران رفت و مورد تمجید آیت‌الله خامنه‌ای نیز قرار گرفت.

به گفته آقای صالحی، ایران به دنبال آن است که همه سانتریفیوژهای خود را "با کمک روس‌ها" به گونه‌ای ارتقا دهد که "توانایی تولید ایزوتوپ‌های پایدار را داشته باشند."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و معاون رئیس جمهوری تولید ایزوتوپ‌های پایدار را "بسیار مهم" توصیف کرد و درباره سایر همکاری‌های ایران و روسه گفت: " کار دیگری که با روس ها در صدد انجام آن هستیم و در نوع خود نیز بسیار مهم است، ساخت مجتمع های سوخت نیروگاهی همچون بوشهر است. امیدواریم این را هم درچارچوب برجام انجام دهیم تا ایران بتواند در آینده با لیسانس روسیه، سوخت های بوشهر را تامین کند."

XS
SM
MD
LG