لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

عراقچی: اجرایی شدن برجام احتمالا دوشنبه هفته آینده اعلام می شود


عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران و مسئول پیگیری توافق جامع اتمی از سوی ایران، ساعتی پس از تصویب کلیات طرح برجام، دوشنبه ۲۷ مهر ماه را تاریخ احتمالی اعلام اجرایی شدن برجام دانست.

آقای عراقچی روز یکشنبه ۱۹ مهر در پی تصویب کلیات طرح "اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام" به خبرنگاران گفت که در صورت نهایی شدن تصویب و تایید برجام در ایران، دوشنبه هفته آینده عملیاتی شدن آن اعلام خواهد شد."

معاون وزارت امور خارجه ایران گفت: "مدت ۹۰ روزه بررسی برجام ۲۶ مهر به پایان می‌رسد. اگر در این فاصله جزئیات طرح اجرای برجام در مجلس به سرانجام برسد و شورای نگهبان آن را تایید کند روال قانونی تایید برجام طی شده است. هم‌زمان بحث نقشه‌راه که میان ایران و آژانس در حال اجراست احتمالا مرحله کنونی‌اش تا پایان هفته جاری به پایان خواهد رسید و اگر این دو کار انجام شود از دوشنبه آینده می‌توانیم اجرایی‌ شدن یا عملیاتی کردن برجام را اعلام کنیم."

به گفته مسئول پیگیری برجام از سوی ایران، پس از اعلام اجرایی شدن توافق نهایی هسته‌ای یا همان برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، "جلسه کمیسیون مشترک برجام احتمالا دوشنبه آینده در وین برگزار خواهد شد که قرار است در آن اتحادیه اروپا اعلام کند تحریم‌هایش لغو شده و کنگره آمریکا نیز اجرای تحریم‌ها را متوقف می‌کند البته اجرایی‌ شدن این اقدامات بعد از دوره‌ای است که ایران نیز اقداماتش را براساس برجام انجام دهد."

مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در جلسه‌ای پرحاشیه با ۱۳۹ رای مثبت، کلیات طرح یک فوریتی برجام را تصویب کرد. برای نهایی شدن اجرای برجام، تصویب جزئیات طرح و تایید آن از سوی شورای نگهبان لازم است.

XS
SM
MD
LG